wtorek, 5 marca, 2024
Strona głównaWiadomościŚwiebodzinCentrum Ortopedii będzie miało nowy budynek

Centrum Ortopedii będzie miało nowy budynek

Trwa właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy nowo powstającego pawilonu rehabilitacyjnego przy Lubuskim Centrum Ortopedii w Świebodzinie. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowym inwestycjom z udziałem marszałek Elżbiety Anny Polak.

– Zarząd województwa na wniosek szpitala podjął decyzję o rozbudowie szpitala o nowy pawilon rehabilitacyjny. To nie tylko zgoda zarządu województwa, ale również komitet sterujący przy ministrze zdrowia. Ten projekt możemy realizować jako kluczowy pozakonkursowy w ramach RPO – mówiła włodarz województwa – Ten szpital to marka nie tylko lubuska, ale również znana w całej Polsce.

Koszt realizacji budynku na prawie 5000 m2 to ponad 26 mln zł, z czego prawie 10 mln zł pochodzi z instrumentu finansowego REACT-EU, który jest uzupełnieniem obecnie wdrażanej perspektywy finansowej UE. Instrument REACT-EU jest pomostem pomiędzy natychmiastową pomocą związaną z rozprzestrzenianiem się COVID-19, a tzw. środkami dotyczącymi odbudowy krajów po kryzysie wywołanym pandemią. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

fot. lubuskie.pl

– Budowa pawilonu rehabilitacyjnego to pierwszy etap zmian. Będzie zawierał dwadzieścia pięć 2-osobowych sal. Komfort leczenia z pewnością się poprawi. Dalszy etap to adaptacja pomieszczeń obecnej rehabilitacji na kolejne dwie sale operacyjne i kolejne oddziały ortopedii – mówiła Elżbieta Kozak, prezes Lubuskiego Centrum Ortopedii im. dr Lecha Wierusza.

Rozstrzygnięcie przetargu powinno być znane w sierpniu. Zanim jednak został ogłoszony, szpitali musiał przejść długą procedurę zgodności zarówno z mapą potrzeb zdrowotnych jak i strategii województwa oraz wymogom REACT-EU.

– Ostatni rok upłynął na istotnej pracy i poszukiwania odpowiedniej koncepcji. Trzeba tutaj bardzo uważać na każdy element ze względu na wrażliwość inwestycyjną w służbie zdrowia. Przeszliśmy całą procedurę i wykreowaliśmy program funkcjonalno-użytkowy, aby zrealizować ten przetarg. Budynek w parterze będzie miał dostępne pracownie fizjoterapeutyczne i obsługa pacjenta. Na drugiej kondygnacji to właśnie sale dla pacjentów. Na najwyższej kondygnacji znajdzie się część łączące kwestie medyczne i wypoczynkowo-relaksacyjna. – mówił Grzegorz Potęga, pełnomocnik ds. inwestycji w Lubuskim Centrum Ortopedii. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

fot. lubuskie.pl

Realizacja tych zadań ze środków unijnych nie byłaby możliwa bez wsparcia zarządu województwa, ale również Posła na Sejm RP Waldemara Sługockiego, który oferował swoją szeroką wiedzę w znajomości kwestii środków europejskich i ich mechanizmów.

Wszystkie działania cieszą również personel szpitalny – Bardzo się cieszymy, że ten pawilon powstanie. To bardzo dobry plan na przyszłość pod kątem zwiększenia łóżek operacyjnych i ortopedycznych. Wydaliśmy mnóstwo pieniędzy na sprzęt, ale musimy pamiętać o doskonałym personelu. Wykonujemy prawie 3000 zabiegów. Za wszystkie działania bardzo dziękujemy – mówił dr Filip Adamcewicz, dyrektor ds. medycznych Lubuskiego Centrum Ortopedii w Świebodzinie.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ŚWIEBODZIN

Gmina Świebodzin
zachmurzenie umiarkowane
4.2 ° C
4.2 °
4.2 °
80 %
3kmh
55 %
wt.
6 °
śr.
8 °
czw.
6 °
pt.
8 °
sob.
11 °

NAJPOPULARNIEJSZE