czwartek, 28 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Specjalistyczne badanie układu pokarmowego w gorzowskim szpitalu

Specjalistyczne badanie układu pokarmowego w gorzowskim szpitalu

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie jest już w posiadaniu specjalistycznego urządzenia, wartego pół miliona złotych, które służy do wykonywania endosonografi. Lecznica jako jedyna w całym województwie jest w stanie przeprowadzić takie badanie.

Endosonografia to połączenie techniki badania endoskopowego z technologią ultrasonografii. Pozwala to lekarzowi w bardzo dokładny sposób zobaczyć narządy układu pokarmowego, co jest szczególnie istotne w diagnostyce chorób trzustki, dróg żółciowych, żołądka, dwunastnicy, przełyku czy wątroby.

To metoda dużo bardziej precyzyjna i szczegółowa niż gastroskopia, która ujawnia tylko to co znajduje się „na powierzchni” poszczególnych organów. Endosonografia pozwala natomiast zobaczyć wszystkie te struktury, które znajdują się pod śluzówką.

– Można mieć np. guza śródściennego żołądka, ale mieć zdrową śluzówkę. Na wierzchu jest wszystko w porządku, ale my naszą głowicą zobaczymy ukrytą zmianę. Możemy wykonać od razu biopsję.  Metoda ta daje możliwość wykonania też biopsji np. zmian w trzustce – tłumaczy lek. Roman Kołodziejczak, szef Oddziału Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii, Gastroenterologii w gorzowskim szpitalu.

Badania endodonograficzne są możliwe dzięki specjalistycznemu urządzeniu, wartemu prawie pół miliona złotych, którego zakup sfinansował Urząd Marszałkowski. Teraz pacjenci nie muszą już jeździć do Poznania lub Szczecina, aby dowiedzieć się jakie są przyczyny ich dolegliwości ze strony układu pokarmowego.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
bezchmurnie
21.6 ° C
21.6 °
21.6 °
61 %
1.3kmh
0 %
czw.
26 °
pt.
25 °
sob.
19 °
niedz.
20 °
pon.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE