poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Stacja tankowania wodoru powstanie w Gorzowie

Stacja tankowania wodoru powstanie w Gorzowie

PKN Orlen zapowiada, że jeszcze w połowie 2025 roku stacja tankowania wodoru w Gorzowie zostanie oddana do użytku. Jej budowa jest możliwa dzięki bezzwrotnemu dofinansowaniu jakie PKN Orlen otrzymał ze środków unijnych.

Tankowanie wodorem to krok w kierunku rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Do 2030 roku PKN Orlen planuje uruchomić sto stacji wodorowych w całej Europie Środkowej. Na ten cel spółka otrzymała aż 60 milionów złotych dotacji z unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility. Rok temu pierwsza taka stacja zaczęła działać w Krakowie, a w przyszłym roku podobnie będzie w Poznaniu.

Zgodnie z planem w ramach drugiej fazy projektu kolejnych pięć stacji wodorowych wybudowanych zostanie w Krakowie, Warszawie, Pile, Bielsko-Białej i w Gorzowie Wielkopolskim. Będą one służyły do zasilania środków komunikacji publicznej, samochodów osobowych oraz ciężarowych. Według założeń mają zostać oddane do użytku w połowie 2025 roku.

– Budujemy nowoczesną gospodarkę wodorową w Europie. Nasz projekt znalazł się w prestiżowym gronie 24 europejskich przedsięwzięć objętych dofinansowaniem wspierającym rozwój infrastruktury paliw alternatywnych. To potwierdza, że ścieżka wyznaczona przez naszą strategię wodorową jest właściwym kierunkiem rozwoju zrównoważonego biznesu. Nie zwalniamy tempa, bo wiemy, że wodór to przyszłość motoryzacji. Budujemy kolejne stacje tankowania wodoru, równolegle nawiązując współpracę z samorządami i miejskimi spółkami komunikacyjnymi, które będą potencjalnymi odbiorcami tego przyjaznego środowisku paliwa – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, jak czytamy na stronie www.orlen.pl.

Tankowanie wodorem to przyszłość jeśli zależy nam na rzeczywistym dbaniu o środowisko. Źródłem zasilania pojazdów wodorowych jest energia elektryczna pozyskiwania właśnie z wodoru. Korzystanie z samochodu wodorowego nie powoduje emisji spalin do środowiska dzięki czemu jazda staje się ekologiczna, a to w dzisiejszych czasach duży atut.

Jeśli chodzi o minusy takiego rozwiązania to w tej chwili ceny pojazdów napędzanych wodorem są bardzo wysokie i wciąż niewiele jest stacji, w których można zatankować takie auto. Jednak, jak widać, powoli wszystko zmierza w dobrym kierunku.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
2.9 ° C
2.9 °
2.9 °
92 %
2kmh
81 %
pon.
10 °
wt.
8 °
śr.
8 °
czw.
12 °
pt.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE