piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Trwa walka o obwodnicę Drezdenka. Wspólny apel do ministra

Trwa walka o obwodnicę Drezdenka. Wspólny apel do ministra

W Drezdenku odbyło się spotkanie przedstawicieli partii rządzącej w regionie Platformy Obywatelskiej z mieszkańcami. Na miejscu obecni byli również pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, którzy tłumaczyli, z czego wynika opóźnienie w sprawie budowy obwodnicy.

Historia budowy obwodnicy Drezdenka sięga kilkunastu lat wstecz. Wszystko ruszyło w 2015 roku gdy wybudowano I odcinek, kilka lat później wykonano kolejny. Od tego czasu trwa montaż finansowy i skomplikowany proces pozyskiwania środków na realizację dwóch ostatnich etapów, które łącznie będą kosztować ponad 172 mln zł.

Budowanie montażu finansowego to skomplikowane procesy, przygotowaliśmy ponad 30 mln zł naszego wkładu własnego, ale trzeba pamiętać, że spodziewaliśmy się dofinansowania rządowego na poziomie 80%, a nie 50%, czyli tyle ile otrzymaliśmy – mówił członek zarządu województwa Marcin Jabłoński.

Brakującą kwotę zarząd województwa próbował znaleźć w inwestycjach finansowanych w ramach Polskiego Ładu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie przyznał jednak potrzebnych blisko 65 mln zł.

Jesteśmy zdeterminowani, aby ten fragment wykonać. Prowadzimy dziesiątki rozmów, a jednocześnie współpracujemy na linii parlamentarzyści, zarząd województwa, burmistrz. Rozmawialiśmy dzisiaj o najważniejszych inwestycjach lokalnych, pomysłach na ich montaż finansowy i wykonanie. W Drezdenku funkcjonuje moje biuro więc tematy te są mi bliskie – mówiła posłanka Krystyna Sibińska.

Politycy widzą jednak częściowe rozwiązanie. Chcą przenieść przyznane dofinansowanie z III odcinka na IV, co pozwoli rozwiązać część problemów komunikacyjnych miejscowości, przez którą przejeżdża do 10 000 pojazdów na dobę. Ostatni odcinek jest też dużo droższy, gdyż jego koszt to blisko 120 mln zł. Urząd Marszałkowski jest jednak zdeterminowany, aby wykonać ten odcinek i planuje swój wkład własny również przenieść na IV odcinek – wyniósłby wtedy ponad 34 mln zł. Niestety, póki co Ministerstwo Infrastruktury odmawia takiego zabiegu.

Kieruję również prośbę do obecnych tutaj państwa radnych gminnych i powiatowych, aby wystosować apel do Ministerstwa w tej sprawie. Wspólne działania Urzędu Marszałkowskiego, powiatu strzelecko-drezdeneckiego oraz gminy Drezdenko mogą przynieść pozytywne skutki – mówił Poseł na Sejm RP Waldemar SługockiNie domagamy się żadnych dodatkowych środków, jedynie przeniesienia tych lubuskich, które już zostały w ramach Polskiego Ładu, przyznane – dodał.

Lada moment Urząd Marszałkowski wyśle ponownie prośbę o przeniesienie tych środków. Na spotkaniu obecna była również burmistrz Karolina Piotrowska, która podkreślała jak dużym priorytetem jest obwodnica dla mieszkańców Drezdenka. Włodarz już wcześniej zadeklarowała wsparcie dla inwestycji w wysokości 8 mln zł.

Mieszkańcy poruszali również inne kwestie, głównie drogowe w tym remontu drogi wojewódzkiej nr 160. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Natalii Burdz, przewodniczącej struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej RP.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
14.9 ° C
14.9 °
14.9 °
32 %
2.2kmh
89 %
pt.
29 °
sob.
23 °
niedz.
20 °
pon.
21 °
wt.
17 °

NAJPOPULARNIEJSZE