niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Trwają zbiórki dla Ukrainy. Jak i gdzie można pomóc?

Trwają zbiórki dla Ukrainy. Jak i gdzie można pomóc?

W Gorzowie, tak jak i w wielu innych polskich miastach, trwają zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, które następnie trafią do Ukrainy i uciekających stamtąd mieszkańców. Pomóc może każdy. Co jest najbardziej potrzebne i gdzie można to przynosić?

Dzisiaj (28.02) piąty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polacy od samego początku włączyli się do pomocy organizując różnego rodzaju zbiórki dla potrzebujących czy deklarując chęć przyjęcia uchodźców pod swój dach. W Gorzowie działa kilka punktów, w których zbierane są niezbędne na Ukrainie rzeczy.

Co jest potrzebne? Praktycznie wszystko, zarówno dla osób dorosłych jak i dla dzieci. Można przynosić m.in.: pampersy, kremy, maści dla dzieci na odparzenia pupy (zdarza się, ze dzieci od dwóch dni są w tym samym pampersie), mleka modyfikowane (również te przeznaczone dla dzieci z alergiami), musy i tubki dla dzieci, kaszki błyskawiczne, smoczki, butelki, koce (w tym koce termiczne), karimaty, termosy, żywność długoterminowa, talerze głębokie, łyżeczki, widelce, kubki, artykuły higieniczne (np. mydła, szampony, pasty), łóżka polowe, ubrania (ale te pasujące do obecnej pogody, niepotrzebne są np. sandały), woda butelkowa, opatrunki, ręczniki, chusteczki nawilżane, papier, zabawki, baterie, latarki czy zapalniczki.

W Gorzowie działają następujące punkty, do których można dostarczać niezbędne rzeczy:

– punkt zbiórki przy ulicy Traugutta 6 (dawna muszelka): datki zbierane są od godziny 10:00

Caritas: rzeczy można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach od 9-13 i od 16-18 do świetlicy „Barka” przy ulicy Żeromskiego. Datki dla dzieci zbierane są też w magazynie caritasu przy ul. Towarowej 6a

Polski Czerwony Krzyż: zbiórka od poniedziałku do piątku w godzinach od 10-14 do punktu przy ulicy Chrobrego 28 (w podwórku)

– biuro zamiejscowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego przy ul. Mościckiego 6 w godzinach od 8:00 do 18:00

– Punkt pomocy w Biurze Poseł na Sejm RP Krystyny Sibińskiej przy Wełnianym Rynku 12/3. Otwarte w godzinach pomiędzy 8:00 a 15:00 w dni robocze, bądź poprzez kontakt mailowy: sibinska.krystyna@gmail.com

– Restauracja „Wiktoria” przy ulicy Chrobrego 28

– INNEKO przy ul. Teatralnej 49 w godzinach od 9:00 do 16:00

Akcja Ciężka Apteczka dla Ukrainy – niezbędna są środki medyczne, opatrunkowe, leki. Pilnie potrzebne są zestawy do kroplówki, glukoza w płynie, płyn fizjologiczny do kroplówek, mocne środki przeciwbólowe, strzykawki 5,10 ml, bandaże elastyczne, bandaże zwykłe, gaziki, opaski uciskowe, worki na krew.  To wszystko można przynosić do następujących miejsc:
* punkt przy Askanie (poniedziałek od 12:00 do 16:00)
* punkt przy Nova Park (wtorek od 12:00 do 16:00)
* punkt przy galerii Feeria (środa od 12:00 do 16:00)
* punkt Askanie (czwartek od 12:00 do 16:00)
* punkt przy Nova Park (piątek od 12:00 do 16:00)
* punkt przy galerii Feeria (sobota od 12:00 do 16:00)
* Sulęcin, Plac Czarnieckiego (niedziela od 12:00 do 16:00)

– Salon Meblik ul. Myśliborska 19 – stamtąd co parę dni wysyłane będą tiry do Lwowa, które mogą dostarczyć przekazane rzeczy

Do odpowiednich punktów działających w miastach mogą się też zgłaszać osoby, które mogą przyjąć pod swój dach uchodźców. Jeśli ktoś chce jechać na granicę po ludzi lepiej też, aby nie robił tego na własną rękę. Należy skontaktować się z odpowiednią organizacją pomocową czy z urzędem miasta/urzędem wojewódzkim, a oni dalej przekierują do osób koordynujących odbiór z granicy.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie małe
13.8 ° C
13.8 °
13.8 °
73 %
0.5kmh
31 %
niedz.
22 °
pon.
23 °
wt.
27 °
śr.
27 °
czw.
16 °

NAJPOPULARNIEJSZE