wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Miasto kupi budynek po banku przy Jagiellończyka. Co tam powstanie?

Miasto kupi budynek po banku przy Jagiellończyka. Co tam powstanie?

Decyzja o kupnie 50% udziałów zapadła podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt w wysokości nieco ponad miliona złotych,. Dzięki temu 86% udziałów do budynku po dawnym banku Pekao S.A będzie należało do miasta.

Jak przyznają specjaliści cena wynegocjowana od banku jest bardzo korzystna (1 milion 50 tys. zł)Według wstępnych pomysłów urzędników w budynku mógłby powstać między innymi sklep socjalny. Pomieszczenia miałyby również zostać przeznaczone pod wynajem przedsiębiorcom.

Mamy liczne zapytania co do powierzchni biurowych, usługowych. W tej chwili nie mamy takich lokali, dlatego dodatkowe pomieszczenia na pewno się przydadzą – przyznał Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Dzięki wykupieniu dodatkowych udziałów miasto będzie miało większościowy udział co pozwoli na racjonalne i bardziej efektywne wykorzystanie tego obiektu. Bo według informacji w tej chwili miasto wychodzi „na zero” w związku z utrzymaniem budynku. Jeśli udałoby się wynająć pomieszczenia pod usługi komercyjne byłby to dodatkowy dochód dla miasta.

Jednym z pomysłów na zagospodarowanie budynku jest utworzenie tam sklepu socjalnego, czyli takiego, w którym ludzie ubodzy, potrzebujący mogliby kupić produkty po niższych cenach. Miałby on zostać umiejscowiony na parterze budynku i zająłby powierzchnię do 200 do 400 m2. To wzbudziło gorącą dyskusję na sesji rady Miasta. Wielu radnych z dystansem podchodzi do tej propozycji.

Na pierwszy rzut oka zakup jest bardzo intratny. Ja bym jednak rozważyła prowadzenie tam sklepu socjalnego, z całym szacunkiem dla sklepu. To jest przecież prawie ścisłe centrum miasta, tuż obok będzie budowany wielopoziomowy parking. Wiec czy naprawdę nie można wydzielić innego miejsca na sklep socjalny (który jest oczywiście bardzo potrzebny), a tam lepiej zainwestować w coś innego – mówiła radna Alicja Burdzińska.

O tym czy nie lepiej byłoby wygospodarować tam miejsce np. dla organizacji społecznych mówiła też radna Marta Bejnar-Bejnarowicz. Dodatkowo sporo wątpliwości budzi fakt co do ewentualnych dodatkowych nakładów jakie musiałoby ponieść miasto w związku z dostosowaniem pomieszczeń do potrzeb sklepu socjalnego.

Czy były prowadzone ekspertyzy, analizy, czy był sprawdzony stan budynku, czy nic nas nie zaskoczy w trakcie prac? – pytał radny Piotr Wilczewski.

Sprawdzaliśmy wcześniej w jakim stanie jest budynek, budynek ma też książkę przeglądów technicznych, także mamy w miarę aktualną wiedzę na temat stanu technicznego budynku. Według naszych informacji stan jest dobry – odpowiedział Jacek Szymankiewicz.

Z kolei radna Paulina Szymotowicz pytała czy nie ma lepszego obiektu na umiejscowienie sklepu socjalnego, czy nie lepiej znaleźć coś w zasobach miasta niż kupować budynek za milion złotych. Zwłaszcza, ze lokalizacja budynku jest bardzo interesująca: w centrum miasta, naprzeciwko budynku LUW, niedaleko mającego tam powstać parkingu wielopoziomowego. Jednak, jak poinformował wiceprezydent miasta, nie ma innego miejsca, które mogłoby zostać przeznaczone na ten cel. Urzędnicy sprawdzali inne nieruchomości, ale żadne nie spełniały warunków. Wiceprezydent zaznacza jednak, że utworzenie sklepu socjalnego to na razie tylko jeden z pomysłów.

Mimo wątpliwości radni zdecydowali się przyjąć uchwałę i kupić udziały do budynku. Za głosowało 13 osób, przeciwko było 9, a jedna wstrzymała się od głosu.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
18.8 ° C
18.8 °
18.8 °
80 %
2.4kmh
99 %
wt.
26 °
śr.
26 °
czw.
26 °
pt.
28 °
sob.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE