niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Usuwanie szkód będzie trwało długo – mówią eksperci

Usuwanie szkód będzie trwało długo – mówią eksperci

Pracownicy miejskiego i wojewódzkiego wydziału zarządzania kryzysowego na bieżąco szacują straty spowodowane przez silną nawałnicę, która dzisiejszego (08.09) poranka przeszła przez Gorzów. Zalane ulice, zakorkowane drogi, połamane gałęzie, a nawet zerwane nawierzchnie to obrazek na jaki mieszkańcy trafili z samego rana.

Takiej ulewy, połączonej z gradem i silną wichurą nie było w mieście od bardzo dawna. Tylko do południa strażacy musieli interweniować aż 170 razy. Wyjeżdżali głównie do zarwanych dachów, uszkodzonych fragmentów ulic, połamanych drzew i zalanych budynków. Prawie dwukrotnie pobity został rekord dobowy opadów.

Nawałnica nie tylko zalała ulice, ale spowodowała dużo większe szkody. Osunął się nasyp kolejowy w okolicach Czechowa, uszkodzona została linia kolejowa 203, zarwała się też skarpa na rondzie Santockim. Woda wdarła się do mieszkań, zalała samochody, a wiatr wyrzucał szyby z okien.

Największą szkodę mamy na Rondzie Santockim. Oprócz podmycia skarpy, mamy również problem z pozrywaną instalacją zasilającą sygnalizację świetlną. Sygnalizacja nie działa, jest wyłączona. Uszkodzenie skarpy nastąpiło w innym miejscu niż to było wcześniej. To miejsce, które naprawiliśmy po ulewie sprzed kilku miesięcy pozostało nienaruszone. Dlatego do naprawy aktualnych uszkodzeń, która już trwa, użyjemy tej samej technologii. Powinna ona trwale zabezpieczyć uszkodzone dzisiaj. Ale w pierwszej kolejności zabezpieczymy skarpę, żeby kolejny deszcz nie uszkodził jej bardziej. W miejscu uszkodzenia ruch jest ograniczony. Przy takiej, rekordowej ilości wody, bo wiemy, że spadło ponad 120 mm na metr kwadratowy, woda przelewała się przez zabezpieczenia i uszkodziła inny odcinek – przyznał Zdzisław Plis, dyrektor gorzowskiego Wydziału Dróg.

Woda zalała pomieszczenia w Przedszkolu nr 19 i uszkodziła halę w SP 20, ale dokładne straty nie są jeszcze oszacowane. Na skutek ulewy w trzech szkołach przerwano lub ograniczono zajęcia.

Do sytuacji odniósł się też wojewoda lubuski Władysław Dajczak na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Miałem okazję ze sztabem kryzysowym być na miejscu i zapoznać się z ogromem strat. Gorzów Wielkopolski, gmina Santok oraz Czechów najbardziej ucierpiały z powodu tych opadów. Usuwanie szkód będzie trwała dość długo, co powoduje pewne utrudnienia dla mieszkańców. Linia kolejowa 203 została znacząco uszkodzona, co będzie wymagało około 2 miesięcznego remontu. Dążymy jednak do tego, aby przy ograniczonej prędkości ruch kolejowy jednym torem został przywrócony – mówił wojewoda.

Służby apelują też do mieszkańców, aby na bieżąco śledzili sytuacje pogodową, ponieważ według prognoz podobna wichura i deszcz mogą się pojawić jeszcze dzisiejszego wieczoru. Powinno się zabezpieczyć wszystkie wolnostojące przedmioty na balkonach, tarasach czy ogródkach. W miarę możliwości, w przypadku załamania pogody, lepiej też pozostać w domu.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
17.1 ° C
17.1 °
17.1 °
71 %
0.9kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
11 °
wt.
9 °
śr.
11 °
czw.
10 °

NAJPOPULARNIEJSZE