sobota, 1 kwietnia, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraDyrektorki, kierowniczki, specjalistki. Feminatywy wkraczają do urzędu.

Dyrektorki, kierowniczki, specjalistki. Feminatywy wkraczają do urzędu.

Marszałkini Elżbieta Anna Polak zadeklarowała, że kobiety będą mogły używać żeńskich odpowiedników nazw stanowisk. O taką zmianę zawnioskowali aktywiści z Instytutu Równości – Kacper Kubiak oraz Agnieszka Chyrc.

Czy to oznacza wymianę pieczątek? Jeszcze nie teraz. Póki co te kwestie regulują zapisy prawa. Jednak już w komunikacji mniej formalnej będzie można używać feminatywów.

Nie jesteśmy pierwsi. Takie zmiany wprowadziły u siebie już samorządy Sopotu, Gdańska czy Warszawy. Chcę urzędniczkom dać pełną dowolność. Feminatywy w języku to nadal rewolucja, ale jestem przekonana, że z czasem staną się normą. – komentuje marszałkini Elżbieta Anna Polak.

Okazuje się, że już trzy lata temu Rada Języka Polskiego w oficjalnym stanowisku uznała, że w polszczyźnie potrzeba jest pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich.

Zatem już niedługo możemy spodziewać się zmiany na tabliczkach, wizytówkach czy podpisach mailowych. Zamiast męskich odpowiedników przy nazwiskach kobiet zagoszczą inspektorki, specjalistki, kierowniczki itd. Nie będzie to jednak obligatoryjne i każda z urzędniczek będzie mogła sama zdecydować, przy jakiej nazwie pozostaje.

Drogie urzędniczki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego żyjcie i pracujcie w zgodzie ze sobą. Dajcie przykład prawdziwie dobrej zmiany. Wasze miejsce pracy, zawsze postępowe, od dziś jeszcze bardziej otwarte I równościowe – napisała na swoim profilu aktywistka Agnieszka Chyrc.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
6.7 ° C
8.4 °
6.7 °
42 %
4kmh
100 %
sob.
9 °
niedz.
4 °
pon.
6 °
wt.
6 °
śr.
3 °

NAJPOPULARNIEJSZE