piątek, 2 grudnia, 2022
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Województwo się nie poddaje. Szuka pieniędzy dla Drezdenka.

Województwo się nie poddaje. Szuka pieniędzy dla Drezdenka.

Przerzucania się odpowiedzialnością i chęcią budowy obwodnicy Drezdenka było już wiele. Wojewoda zarzucał Urzędowi Marszałkowskiemu, że ta nie chce sfinansować zadania. Marszałek województwa odpowiadała, że otrzymaliśmy jedynie 50% dofinansowania. Teraz jest szansa na dodatkowe środki.

Orlenowskie media na czele z Gazetą Lubuską oraz rządowym Radiem Zachód próbowały udowodnić tezę, że Zarząd Województwa nie chce realizować obwodnicy Drezdenka. Tymczasem Marszałek Elżbieta Anna Polak postanowiła działać i szukać środków finansowych w innych programach. Urząd Marszałkowski składa wnioski do Polskiego Ładu.

Montaż finansowy ma być następujący: finansowanie w ramach rządowego programu budowy obwodnic wynosi 86,1 mln zł, zadeklarowany wkład Drezdenka to 8 mln zł i wkład samorządu województwa to 13,1 mln zł w ramach dochodów własnych. 65 mln zł chcielibyśmy uzyskać z Polskiego Ładu.

Taki montaż może oczywiście ulec zmianie, bo Zarząd Województwa zwrócił się do wojewody lubuskiego, aby postarał się o zwiększenie dofinansowania z 50 do 70 proc.

Trzeb zaznaczyć, że mówimy tutaj o najdroższej inwestycji drogowej w historii dróg wojewódzkich, nawet most w Milsku kosztował mniej. – Cieszy mnie  determinacja zarządu województwa i dostrzeżenie naszego problemu i tego, jak ważna jest to dla nas inwestycja. To priorytet dla rozwoju Drezdenka, bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Dziękuję, że zarząd aplikuje o środki rządowe. – mówiła burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska

– Przypomnę, że zarząd województwa zrealizował już dwa odcinki obwodnicy Drezdenka i to, że została przygotowana pełna dokumentacja pokazuje strategiczne myślenie o poprawie infrastruktury drogowej w regionie. W Lubuskiem mamy ponad 2 tys. km dróg wojewódzkich, a budżet na te działania nie jest z gumy. A więc przekazanie dużych pieniędzy na obwodnice Drezdenka to duży wysiłek i pokazanie determinacji zarządu województwa, żeby coś, co zostało rozpoczęte i zaplanowane zostało zrealizowane – zauważała Poseł na Sejm Krystyna Sibińska

Poprosiliśmy również o komentarz dyrektora Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Sławomira Kotylaka o komentarz do słów wiceministra Rafała Webera, który w rozmowie z orlenowską Gazetą Lubuską powiedział, że subregiony Lubuskie „należą do w miarę zasobnych” i zasugerował, że w Polsce są biedniejsze regiony.

– Dysponujemy nieco odmiennymi danymi niż minister Weber. Nie jesteśmy wprawdzie najuboższym terenem na terenie Polski, ale nie uważam też, abyśmy na tyle bogaci, żeby realizować zadania przewyższające możliwości samorządu. Przyglądając się wynikom postępowania można łatwo zdiagnozować, że niektóre samorządy zdecydowanie przewyższają kwotą przychodów do budżetów danych JST nasze Drezdenko, a dostały wyższe dofinansowanie. – powiedział w rozmowie z nami dyrektor.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
3 ° C
3 °
1.6 °
72 %
1.3kmh
100 %
pt.
3 °
sob.
1 °
niedz.
3 °
pon.
4 °
wt.
4 °

NAJPOPULARNIEJSZE