piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.- Wolę unieruchomić tramwaje niż zabrać światło w szkołach – mówi prezydent...

– Wolę unieruchomić tramwaje niż zabrać światło w szkołach – mówi prezydent Gorzowa

Na wczorajszej (28.09) sesji Rady Miasta prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki zapowiedział, że nie wyklucza możliwości unieruchomienia tramwajów, gdy będzie tego wymagała aktualna sytuacja gospodarcza. Wszystko w związku z oszczędnościami, które miasto musi wprowadzić wobec coraz wyższych cen energii.

Według wstępnych szacunków w tym roku miasto musi zapłacić za prąd około 19 milionów złotych więcej niż w roku ubiegłym (a kwota ta może być wyższa!). To z kolei wymusza wprowadzenie oszczędności i rezygnację z niektórych inwestycji.

W najbardziej czarnym scenariuszu prezydent nie wyklucza między innymi unieruchomienia tramwajów.

– Może być taka sytuacja, że nałożony na nas zostanie obowiązek zmniejszenia zużycia energii. Wtedy chyba racjonalnym jest wyłączenie pożerającej prąd trakcji tramwajowej a zostawienie światła w DPS-ach czy w szkołach – przyznał Jacek Wójcicki.

Prezydent zaznacza, że taki wariant jest jak najbardziej możliwy, ale w ostateczności.

Pomysł unieruchomienia tramwajów nie przypadł gustu wielu radnym. Marta Bejnar-Bejnarowicz proponuje spotkanie w szerszym gronie, aby omówić takie rozwiązanie, a Tomasz Rafalski przypomina o ogromnych kosztach, które miasto wydało na nową infrastrukturę tramwajową. Podobnych głosów było zresztą więcej.

W związku z obecną sytuacją gospodarczą wygenerowanie oszczędności jest jednak konieczne. Dlatego miasto wprowadziło program oszczędnościowy opierający się m.in. na rezygnacji z niektórych inwestycji.

– Wzrost kosztów wpłynie na budżet i funkcjonowanie infrastruktury miasta i z pewnością spowoduje wprowadzanie różnych ograniczeń czy zmiany zakresu inwestycji. To już się stało w przypadku ograniczenia zakresu budowy Centrum Przesiadkowego czy przebudowy ulicy Kosynierów Gdyńskich – tłumaczył nam Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy z gorzowskiego magistratu.

Tam gdzie to możliwe wyłączane jest oświetlenie, najprawdopodobniej w tym roku nie będzie też tak spektakularnego oświetlenia świątecznego jak do tej pory.

Przypomnijmy: coraz droższy prąd i gaz to problem w skali całego kraju i przed podobnymi wyzwaniami stają nie tylko wszystkie samorządy, ale też wszyscy Polacy.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
słabe opady deszczu
14.9 ° C
14.9 °
14.9 °
32 %
2.2kmh
18 %
pt.
27 °
sob.
21 °
niedz.
23 °
pon.
23 °
wt.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE