niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Zasadź kwiatka i ratuj pszczoły! Darmowe sadzonki dla mieszkańców

Zasadź kwiatka i ratuj pszczoły! Darmowe sadzonki dla mieszkańców

Już jutro, czyli w czwartek (18.08) na przystanku autobusowym „Arsenał” przy Bimbie każdy chętny będzie mógł otrzymać bezpłatną sadzonkę roślin miododajnych. Wszystko po to, by pomóc owadom zapylającym i zwiększyć dla nich dostępność do pokarmu.

Sadzonki rozdawane będą około godziny 14:00. Każdy chętny będzie mógł otrzymać między innymi lawendę, perowskie łobodolistną, wrzoście czy wrzosy specjalnych odmian. Wszystko w ramach akcji „Gorzów dla pszczół – kwiaty dla pasażerów”, która ma na celu przypomnieć mieszkańcom jak ważne dla środowiska są te małe owady.

Roślinki będzie można zasadzić na przykład na ogródku, na działce lub na balkonie. Do każdej sadzonki dołączona będzie ulotka z informacjami o rodzimych owadach zapylających i przyjaznych im roślinach.

Przy okazji, urzędnicy zachęcają też do zrobienia zdjęcia z roślinką, podanie lokalizacji, w której została ona zasadzona i wysłanie tych danych na podany na ulotce adres. Później na podstawie tych zgłoszeń stworzona zostanie specjalna mapa pokazująca trasę sadzonek z przystanku Arsenał w różne miejsca miasta.

A dlaczego pszczoły są takie ważne? Owady, przy okazji zdobywania pyłku i nektaru zapylają rośliny dzięki czemu jest ich więcej. Zapylanie roślin jest niezbędne do tego, aby wytwarzały one nasiona i owoce. Z kolei produkowany przez pszczoły miód jest nie tylko smaczny, ale i leczniczy. Mówi się, że jeśli zginą pszczoły ludziom pozostaną cztery lata życia. 

Obecnie w Polsce żyje około 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, które żywią się pyłkiem i nektarem kwiatowym.

Pszczoły wykonują tę cenną pracę, odwiedzając kwiaty w poszukiwaniu pożywienia. Możemy pomóc owadom poprzez: np. zakładanie łąk kwietnych, pozostawienie nieskoszonego trawnika, umieszczenie specjalnych domków, a przede wszystkim przez zadbanie o różnorodność roślin w otoczeniu. Dlatego warto posadzić takie rośliny, które przyciągną zapylacze” przyznają urzędnicy z gorzowskiego Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Akcja „Gorzów dla pszczół – kwiaty dla pasażerów” dofinansowana jest ze środków z Budżetu Obywatelskiego. Następna odbędzie się we wrześniu.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
19.2 ° C
19.2 °
19.2 °
50 %
5.5kmh
80 %
niedz.
23 °
pon.
24 °
wt.
26 °
śr.
28 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE