poniedziałek, 27 marca, 2023
Strona głównaWiadomościGubin500 uchodźców obsłużonych w Gubinie

500 uchodźców obsłużonych w Gubinie

Od środy w Gubinie przyjmowani są uchodźcy różnych narodowości, którzy uciekają przed wojną w Ukrainie. W sumie obsłużono ok. 500 osób.

Już pierwszego dnia transport uchodźców do Gubina wywołał sporo dyskusji. Przyjechał specjalny konwój i obcokrajowcy zostali ulokowani w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie po kilku godzinach zostali przetransportowani w kolejne miejsce. Choć od początku Urząd Miejski w Gubinie informował, że będą to przyjezdni różnych narodowości, to i tak spotkało się to z wieloma negatywnymi komentarzami.

W piątek – 4 marca – UM w Gubinie opublikował kolejny komunikat podsumowujący ostatnie dni: „Wśród przyjętych w Gubinie osób byli studenci i studentki z Indii, Maroko, Algierii, Peru, Nepalu i innych państw. Byli także ludzie na co dzień pracujący w ukraińskich przedsiębiorstwach z państw afrykańskich i azjatyckich. Były też rodziny z dziećmi i osoby ze zwierzętami. Dlaczego trafili do Polski? Bo w Ukrainie wybuchła wojna.”

UM potwierdził również, że niektórzy uchodźcy przekroczyli granicę polsko-niemiecką w Gubinie: „Część osób próbująca dotrzeć do swoich rodzin mieszkających w krajach zachodniej Europy przekracza granicę w Gubinie, żeby podróżować dalej koleją z Guben.”

– Dla informacji mieszkańców zaznaczamy, że odprawiliśmy kilkaset osób autokarami na pociągi, bo zdecydowana większość z nich chce się dostać do swoich ambasad lub na lotniska i wrócić do ojczyzn – czytamy dalej w komunikacie. – W chwili obecnej jest u nas kilkudziesięciu uchodźców.

Pracownicy UM napisali również: „Jesteśmy zdania, że pewne rzeczy, pod kątem logistyki, należałoby zrobić lepiej. Pamiętajmy o jednym, w Ukrainie trwa wojna, a na granicy z Polską panuje ogromny chaos, dlatego nie zawsze wszystko można zrobić idealnie. Nasze obserwacje na bieżąco przekazujemy wojewódzkiemu sztabowi kryzysowemu.
Zaskoczeni sytuacją są praktycznie wszyscy, ale próbujemy odnaleźć się w tych ekstremalnych warunkach i jak najszybciej rozładować napięcie i pomóc potrzebującym. Każdy człowiek uciekający przed wojną ma prawo do elementarnej pomocy.”


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
słabe opady deszczu
6.8 ° C
7.4 °
5.7 °
47 %
6.2kmh
100 %
pon.
7 °
wt.
7 °
śr.
6 °
czw.
17 °
pt.
13 °

NAJPOPULARNIEJSZE