środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGubinBakteria coli w gubińskiej sieci wodociągowej

Bakteria coli w gubińskiej sieci wodociągowej

Nawet do 22 września woda z kranów, może nie być zdatna do spożycia. Wszystko przez to, że w sieci wodociągowej w obrębie rejonu ulicy Miodowej sanepid znalazł kilkanaście pałeczek bakterii z grupy coli oraz enterokoków kałowych. PUM podstawił beczkowozy.

Rejon ulicy Miodowej to duże osiedle z blokami oraz punktami usługowo-handlowymi. Właśnie wczoraj Przedsiębiorstwo Usług Miejskich Sp. z o.o. w Gubinie poinformowało, że Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krośnie Odrzańskim wydała komunikat o zakazie używania wody z miejskiego wodociągu dla wybranych ulic:

  • powyżej ul. Miodowej wraz z ul. Miodową, tj. ul. Partyzantów, Wyzwolenia, ul. Wojska Polskiego powyżej ul. Miodowej, ul. Sportowa, ul. Kościuszki, ul. Batalionów Chłopskich, ul. Podgórna, ul. 1 Maja, ul. Stroma, ul. Jagiellońska, ul. Sikorskiego, ul. Kosynierów powyżej ul. Miodowej, ul. Spokojna, ul. Dębowa, ul. Traugutta, ul. Morska, ul. Sobieskiego oraz ul. Bema
  • w pozostałych rejonach miasta, a także w Komorowie, Jaromirowicach, Bieżycach, Żenichowie oraz Gubinku woda zdatna jest do spozycia po przegotowaniu

Dostarczana woda może mieć pogorszone walory smakowe i zapachowe.

Spółka w dniu dzisiejszym, tj. od dnia 15.09.2023 r. (piątek) dokona dezynfekcji wody poprzez jej chlorowanie oraz w późniejszym okresie dokona płukania sieci wodociągowej w Gubinie poprzez wypływ wody przez hydranty. Chlorowanie będzie prowadzone przez okres 2 – 3 dni. Ponowny pobór próbek wody planowany jest na najbliższy wtorek, tj. w dniu 19.09.2023 r. – czytamy w komunikacie miejskiego przedsiębiorstwa.

Zastępczy punkt poboru wody zostaną usytuowane przy ul. Platanowej (na parkingu przy sklepie Biedronka) i na ul. Sikorskiego (przy piekarni) do dnia otrzymania wyników, tj. ok. 22.09.br. (piątek).

Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie, do czasu wykrycia próbek nie odnotowano żadnych zachorowań, ani sytuacji zagrażającej życiu. Na pozostałych magistralach również nie wykryto znacznego przekroczenia bakterii coli, a w wybranym przez sanepid miejscu było ich 22. Przyczyną pojawienia się bakterii mógł być zbyt mały przesył wody w ostatnich kilku tygodniach. Spółka miała prowadzić na tym odcinku prace remontowe.

Pałeczka okrężnicy, czyli Escherichia coli, jest niegroźną bakterią wchodzącą w skład fizjologicznej flory jelitowej ludzi i zwierząt. Niektóre gatunki bakterii są w stanie wywołać chorobę, zwykle infekcję przewodu pokarmowego. Charakterystycznymi objawami są biegunka, często z domieszką krwi lub śluzu, kurczowe bóle brzucha, nudności, wymioty, gorączka – czytamy w artykule dr n. med. Magdalena Rogalskiej z mp.pl

Podobna sytuacja w tym rejonie miała już miejsce na wiosnę tego roku


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
zachmurzenie duże
23.3 ° C
24.1 °
21.3 °
45 %
5.8kmh
93 %
śr.
25 °
czw.
26 °
pt.
30 °
sob.
31 °
niedz.
32 °

NAJPOPULARNIEJSZE