sobota, 25 marca, 2023
Strona głównaWiadomościGubinPolsko-niemiecka współpraca policji. W Guben odbyła się konferencja

Polsko-niemiecka współpraca policji. W Guben odbyła się konferencja

W Guben odbyła się międzynarodowa konferencja podsumowująca współpracę Niemiecko-Polskiego Zespołu Policyjnego w Guben/Gubin

W 2018 roku, w ramach programu współpracy Interreg VA Brandenburgia – Polska 2014-2020, został podpisany projekt „Instytucjonalizacja wspólnej niemiecko-polskiej współpracy policyjnej w formie Niemiecko-Polskiego Zespołu Policyjnego w Guben/Gubin. Celem projektu było zacieśnienie współpracy Policji polskiej i niemieckiej w obszarze przygranicznym, a w szczególności w Gubinie i Guben.

Międzynarodowe patrole miały za zadanie zwiększyć skuteczność w zwalczaniu przestępczości, wzmocnić poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców oraz pełnić funkcję multiplikatora dla Policji w obu krajach.

W ramach projektu, funkcjonariusze z Polski i Niemiec uczyli się swoich języków oraz doskonalili wiedze z zakresu przepisów prawnych obowiązujących po obu stronach granicy. Wyzwaniem dla osób biorących udział w projekcie był okres pandemii Covid-19 i prowadzone w związku z nią obostrzenia, które tymczasowo uniemożliwiły pełnienie wspólnych służb. Z tym jednak funkcjonariusze poradzili sobie doskonale i w formie online kontynuowali wymianę informacji oraz rozwiązywali problematyczne sprawy. Internetowe spotkania były możliwe między innymi dzięki nowoczesnym tabletom i telefonom zakupionym w ramach projektu. Poza tym policjanci otrzymali także elektryczne rowery i radiowóz, które służyły im podczas wspólnych patroli, po zniesieniu obostrzeń.

Od 2020 do 2022 roku międzynarodowe patrole Policji odbyły ponad 380 służb na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Gubina i Guben. Funkcjonariusze posługujący się dwoma językami oraz posiadający wiedzę o sytuacji prawnej i różnicach w kulturze obu krajów mieli za zadanie:

  • patrolowanie euromiast Gubin/Guben,
  • oddziaływanie prewencyjne na sprawców przestępstw i wykroczeń,
  • zabezpieczanie imprez i obsługiwanie zdarzeń drogowych,
  • prowadzenie działań prewencyjnych w szkołach i innych instytucjach,
  • doradzanie mieszkańcom i osobom przyjezdnym w zakresie obowiązujących przepisów prawnych obu krajów,
  • prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie zasad bezpiecznych zachowań,
  • promowanie służby w Policji,
  • pełnienie roli multiplikatora w polsko-niemieckiej komunikacji międzynarodowej.

W poniedziałek (24 października) w Guben odbyła się międzynarodowa konferencja podsumowująca współpracę Niemiecko-Polskiego Zespołu Policyjnego w Guben/Gubin. Lubuscy policjanci z nadinspektorem Jarosławem Pasterskim na czele, przedstawiciele niemieckiej Policji oraz instytucji odpowiedzialnych za zapewnianie bezpieczeństwa, omówili efekty międzynarodowej współpracy i ocenili ją bardzo dobrze.

Podczas konferencji podkreślano, że patrole niemiecko-polskiego zespołu policyjnego były widoczne i są doskonale znane mieszkańcom obu miast. Mimo trudności powstałych w czasie pandemii, najważniejsze założenia projektowe zostały zrealizowane i powinny być kontynuowane. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na działanie służb, umocni współpracę polsko-niemieckiej Policji, będzie krokiem naprzód w walce z przestępczością przygraniczną oraz, co najważniejsze, wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
zachmurzenie duże
12.2 ° C
12.9 °
9.5 °
70 %
6.3kmh
99 %
sob.
11 °
niedz.
10 °
pon.
6 °
wt.
6 °
śr.
11 °

NAJPOPULARNIEJSZE