sobota, 23 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościGubinSolidarność i partnerstwo na Dniu Europy w Gubinie

Solidarność i partnerstwo na Dniu Europy w Gubinie [ZDJĘCIA]

Dzień Europy i Dzień Unii Europejskiej to święta, które zostało ustanowione m.in. 72 lata temu gdy francuski polityk Robert Schuman prezentował swój plan powstania zalążka Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Jeżeli chcieliśmy przekonać się, czy pomysł się udał to wystarczyło w weekend pojechać do Gubina i Guben.

Wybór właśnie Gubina i Guben, naszych miast transgranicznych, na świętowanie radosnego święta Europy ma szczególny, symboliczny wymiar. Tutaj była granica, a dzisiaj jest partnerstwo i solidarność. 72 lata temu świat poznał Deklarację Schumana. Wielcy politycy marzyli wtedy, 5 lat po wojnie, o pokoju i wspólnej Europie. Powstał zalążek Unii Europejskiej. Dzięki tym twórcom, marzycielom, dzisiaj możemy razem świętować wielkie wartości, które są solą życia, wypełniają nasze życie codzienne – nie tylko tutaj, w Gubinie i Guben, ale w całej Wspólnocie Europejskiej. To tolerancja, równość, pokój i jedność – mówiła do zgromadzonych na otwarciu pikniku marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wśród przemówień nieustannie pojawiała się kwestia wojny w Ukrainie. Zarówno politycy niemieccy jak i polscy podkreślali, że solidarność i partnerstwo to najwyższe wartości w zjednoczonej Europie.

Nasze sąsiedztwo i współpraca przy granicy jest czymś szczególnym. A jak jest ona ceniona, to pokazuje dzisiejsze święto. Nie przypominam sobie, żeby w ciągu ostatnich trzydziestu lat tutaj, w Gubinie i Guben, było tak wielu ważnych gości. To nas wyróżnia – powiedział burmistrz Guben Fred Mahro. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Podobnego zdania był wicestarosta krośnieński Ryszard Zakrzewski, który całą uroczystość obserwował. – Trzeba zadać sobie pytanie, czy to dobry czas na świętowanie i tak jak wspominali premier Brandenburgii, czy przedstawiciele Parlamentu Europejskiego uważam, że tak. Pokazuje to, że warto się jednoczyć, a zjednoczona Europa musi pokazać, że umiemy sobie radzić z takimi sytuacjami jak za naszą wschodnią granicą. – mówił.

Jednocześnie zaznaczał, że partnerstwo to nie tylko puste słowa i codziennie zauważa korzyści płynące z polsko-niemieckiej współpracy – Transgraniczność dotyka nas bezpośrednio. Mimo że dopiero trzeci rok pracuje w samorządzie to w tym czasie ze starostą Haraldem Altekrügerem miałem okazję spotkać się kilkanaście razy. Rozwiązywaliśmy trudne problemy szkolnictwa, współpracy stowarzyszeń czy wspólnych projektów. Jeżeli chodzi o współpracę z powiatem Spree-Neiße to przebiega ona wzorowo – podkreślał Zakrzewski.

Cała impreza odbywała się po obu stronach Nysy Łużyckiej oraz Wyspie Teatralnej. Były stoiska Zdrowe Lubuskie w tym Zachodniego Centrum Medycznego. Duża scena gościła komika Steffen Möller oraz chociażby zespół ENEJ. Tańczyły grupy Aleksandy Rukawisznikow, a wszyscy mogli skorzystać z ogromnego diabelskiego młynu. Spotkanie było też okazją do zaapelowania o większe wsparcie dla Ukrainy.

Dzień Europy to idealna okazja ku temu, aby zwrócić się do Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego o stworzenie europejskiego funduszu pomocy Ukrainie – zaapelowała lubuska marszałek. – Nie możemy być obojętni, bądźmy solidarni z narodem ukraińskim, który ginie wartości, które przyświecają Unii Europejskiej. Świętujmy, ale pamiętajmy.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
zachmurzenie duże
14.7 ° C
16.2 °
14.5 °
73 %
5.5kmh
100 %
sob.
18 °
niedz.
20 °
pon.
23 °
wt.
26 °
śr.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE