sobota, 26 listopada, 2022
Strona głównaWiadomościGubinW planach rozbudowa elektrowni wodnej w Gubinie

W planach rozbudowa elektrowni wodnej w Gubinie

Szykuje się potężna inwestycja, która ma sprawić, że elektrownia wodna w Gubinie po modernizacji będzie działała bezawaryjnie przez kolejne 40 lat.

W styczniu 2022 PGE Energia Odnawialna planuje rozpisanie przetargu na wykonanie kompleksowej modernizacji elektrowni wodnej w Gubinie. Co wejdzie w zakres prac? Wymienione zostaną hydrozespoły Hz 3 i Hz 2 wraz całym zapleczem technologicznym. Następnie odnowiony będzie hydrozespół Hz 1 w tym: aparat kierowniczy, wirnik, łożysko nośne i główne oraz generator transformatora. Co to jednak da?

– Dzięki tej inwestycji Elektrownia Wodna Gubin będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne 40 lat, zwiększając swoje możliwości produkcyjne o 10 proc. z obecnych 4405 MWh do 4845 MWh. Pozwoli to zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 2000 gospodarstw domowych – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

PGE Energia Odnawialna planuje zakończenie modernizacji całej elektrowni w pierwszym kwartale 2024 r.

– Modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin to kolejna tego typu inwestycja w ostatnim czasie realizowana przez PGE Energia Odnawialna – informuje Maciej Gelberg, rzecznik prasowy spółki. – W 2021 roku gruntownie wyremontowano Małą Elektrownię Wodną Myczkowce. Obecnie prowadzone są prace przy Elektrowni Wodnej Dębe oraz prowadzone jest postępowanie przetargowe na modernizacje Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar.

6 mln zł dofinansowania

PGE Energia Odnawialna zdołała pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki aż 6 mln zł dofinansowania na modernizację obiektu w Gubinie.

– Rozwój hydroenergetyki to jeden z filarów transformacji polskiego sektora energetycznego – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin wpisuje się w rozwój zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowane zostaną tu rozwiązania chroniące bioróżnorodność i harmonijne funkcjonowanie organizmów rzecznych, w tym lokalnych gatunków ryb. To doskonały przykład połączenia ekologii z ekonomią, wielowiekowego dziedzictwa w zakresie wykorzystywania hydroenergetyki z nowoczesną technologią.

Elektrownia Wodna Gubin jest jednym z najstarszych obiektów hydrotechnicznych w Polsce Wybudowano ją w 1905 r. w korycie rzeki Nysa Łużycka. Posiada trzy hydrozespoły z turbiną Kaplana o łącznej mocy ok 1,1 MW.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
zachmurzenie duże
8.3 ° C
8.5 °
7.3 °
89 %
3.2kmh
100 %
sob.
8 °
niedz.
8 °
pon.
5 °
wt.
5 °
śr.
4 °

NAJPOPULARNIEJSZE