piątek, 2 grudnia, 2022
Strona głównaWiadomościZielona GóraMusimy dobrze przemyśleć Rower Miejski

Musimy dobrze przemyśleć Rower Miejski

Miasto ogłasza przetarg na wybór operatora Roweru Miejskiego na najbliższe dwa lata. Niektórzy radni jak Robert Górski rozważali rezygnację z projektu. Z kolei radny Marcin Pabierowski przesłał nam swoje zdanie na ten temat.

Ważne, aby prezydent Kubicki przemyślał czego oczekuje od nowego operatora. Powinien tak jak napisałem wcześniej przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami.

Rower powinien się rozwijać, ale wyrosła mu konkurencja w postaci hulajnogi elektrycznej. Obserwując inne miasta widać, że te wprowadzają modyfikacje.

Trzeba zadać pytania czego oczekują mieszkańcy: 

  1. Czy na przykład mieszkańcy oczekują stacji dokujących stacjonarnych, czy chcą stworzenia strefy roweru miejskiego gdzie można za dodatkową opłatą odstawić rower w miejscu konkretnym gdzie załatwiamy sprawę. To rozwiązanie jest ważne, bo dziś liczy się wygoda, załatwiamy sprawę podjeżdżamy hulajnogą tak samo można by podjechać rowerem pod urząd, szkołę, biuro. 
  2. Druga sprawa to nowe stacje rowerowe. Dziś senior nie może dojechać w ciekawe miejsca jak Pałac Zatonie i przypiąć tam rower i pospacerować. Mamy ścieżki, a nie mamy stacji roweru miejskiego w dzielnicy Nowe Miasto. Posiadamy park w Ochli czy Kiełpinie praktycznie nieodwiedzany. Rower miejski i znajdujące się tam stacje otworzyłyby te miejsca dla zielonogórzanina.  Ponadto warto rozważyć stacje bezpośrednio przy cmentarzu oraz np. w Pałacu w Kisielinie tam jest ośrodek kultury i zabytek zrewitalizowany z pieniędzy UE. Dodatkowo Stacja rowerowa przy Drzonków WOSIR. 
  3. Czy rozważamy stacje sponsorowane np. galerie centra handlowe jak w Warszawie? Rower to walka z korkami i smogiem im więcej roweru, tym lepiej. 
  4. Co z analizą i odpowiedzią dla mieszkańców na temat domknięcia ścieżek rowerowych m.in. ul Świerkowa, ul. Działkowa, ul. Zacisze.
  5. Dostosowanie przestrzeni starówki – stworzenie rozwiązań woonerf (przestrzeń bezpieczna dla pieszych i rowerów ul. Drzewam, ul. al. Niepodległości, ul. Chopina),
  6. Warto zadać pytanie czy mieszkańcy chcą roweru rodzinnego z siodełkami dla dzieci jak w Poznaniu?
  7. Czy powinien być tylko rower tradycyjny, czy również w części operator powinien wyposażyć system w rower miejski elektryczny z uwagi na przewyższenia, dojazdy do pracy osób ubranych na „galowo”, czy dla seniorów.

Uważam ze rozpisując zapytanie ofertowe trzeba znać potrzeby mieszkańców i prezydent powinien przeprowadzić konsultacje znać potrzeby mieszkańców. Rower to ważny element miasta ekologia, zdrowie mniej aut i smogu.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
-0.1 ° C
0.1 °
-1 °
45 %
4.3kmh
100 %
pt.
1 °
sob.
2 °
niedz.
4 °
pon.
5 °
wt.
6 °

NAJPOPULARNIEJSZE