sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościGubinWalka o dotację na budowę drogi rowerowej z Gubina do Żytowania

Walka o dotację na budowę drogi rowerowej z Gubina do Żytowania

Powiat krośnieński jest w trakcie realizacji obwodnicy drogowo-rowerowej Gubina. Jednym z etapów jest przebudowa felernego odcinka drogi rowerowej z Gubina do Żytowania.

Obecna ścieżka rowerowa z Gubina do Żytowania znajduje się w bardzo złym stanie – pełna jest nierówności, pęknięć, które spowodowały głównie wrastające pod nawierzchnię korzenie pobliskich drzew.

Odcinek z Gubina do Żytowania ma długość 3 kilometrów. Droga rowerowa prowadzi dalej do Kosarzyna, ale tam jest odsunięta od lasu i nie uległa takiemu zniszczeniu. Powiat Krośnieński zdecydował się na budowę ścieżki rowerowej na odcinku Gubin-Żytowań od podstaw. To jednak drogie przedsięwzięcie…

– Koszt wykonania 3 kilometrów trwałej wyniesionej drogi dla rowerów z zastosowaniem technologii odcinającej od systemów korzeniowych, to kwota ok. 2 mln 500 tys. zł – informuje Ryszard Zakrzewski, wicestarosta krośnieński. – Taki wydatek na ścieżkę przy wielu bardzo zniszczonych, wymagających remontu, bądź przebudowy, drogach powiatowych byłby nieuzasadniony. Droga Kosarzyn-Łomy-Chlebowo, łącząca dwie gminy droga Wełmice – Grochów, odcinek DK 29-Skórzyn, to tylko przykłady ciągów komunikacyjnych, które wymagają przebudowy, bądź budowy od zera, generując przy tym potężne nakłady finansowe, możliwe do pozyskania tylko z zewnętrznych programów rządowych lub samorządowych.

Wicestarosta przyznaje, że obecnie trudno o realizację inwestycji bez wsparcia zewnętrznego. Jak podkreśla, trzeba czekać na programy związane z dofinansowaniem infrastruktury rowerowej. Dodaje jednak, że Powiat Krośnieński jest przygotowany, aby starać się o dotację, ponieważ posiada gotową dokumentację na wspomnianą ścieżkę sfinansowaną w ubiegłym roku z dotacji UM w ramach konkursu w zakresie działań sprzyjających rozwojowi infrastruktury i mobilności rowerowej.

– Kolejnym etapem będzie wspólne aplikowanie o dotacje w programie Interreg VI A Brandenburgia – Polska 2021-2027, wspierającym współpracę transgraniczną po obu stronach granicy polsko-niemieckiej – mówi R. Zakrzewski. – Jest on kontynuacją poprzednich edycji. Niestety, w tym rozdaniu nie ma możliwości pozyskania dotacji na drogi. Natomiast jest możliwość ubiegania się o środki na infrastrukturę rowerową, co Powiat Krośnieński wraz z partnerami: m.in. Powiatem Odra-Szprewa, Miastem Gubin, Miastem Guben uczyni w tym półroczu. Wspólnie chcemy stworzyć małą transgraniczną sieć, do której idealnie wpisuje się droga rowerowa Gubin-Żytowań. Nasz powiat podjął się roli Lidera Projektu. Jesteśmy już po kilku spotkaniach. To oczywiście początek działań i czasu do wbicia łopaty nie da się określić. Ważne, że pojawiły się możliwości…


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
słabe opady deszczu
5.5 ° C
6.2 °
5.2 °
96 %
4.1kmh
100 %
sob.
7 °
niedz.
9 °
pon.
9 °
wt.
12 °
śr.
6 °

NAJPOPULARNIEJSZE