poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościIlu kawalerów jest w województwie lubuskim?

Ilu kawalerów jest w województwie lubuskim?

W nocy 24/25 listopada historycznie obchodzone były „Katarzynki” czyli męski odpowiednik „Andrzejek” gdzie odbywały się wróżby matrymonialne młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki, wróżby te były głównie związane ze snami. Z tej okazji Urząd Statystyczny podał ilu mamy kawalerów w woj. lubuskim.

Według danych wstępnych Narodowego Spisu Powszechnego 2021 w województwie lubuskim 31 marca 2021 r. było ponad 141 tys. kawalerów, to o 3,3% mniej niż w 2011 r. Z danych wynika również, że wśród mężczyzn mieszkających na wsi odsetek kawalerów jest większy niż w miastach (37,0% wobec 34,1%) – czytamy na stronie Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze.

Jak podaje Wikipedia: Pochodzenie zwyczaju katarzynek nie jest do końca znane, jednak większość źródeł łączy je z wigilią św. Katarzyny, która jest patronką m.in. cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Zwyczaj celebrowania Katarzynek (obok andrzejek) cieszył się największą popularnością w XVIII i XIX wieku na wsiach, kiedy ustawały prace w polu. Wróżby na katarzynki nie były jednak traktowane przez młodych mężczyzn zbyt poważnie – stanowiły bardziej okazję do spotkań i beztroskiej zabawy, co było konsekwencją ówczesnej tradycji i kultury – to do mężczyzny lub jego rodziny należała inicjatywa poszukiwania i wyboru żony, przez co wróżby mające przewidywać przyszłość, na którą mieli spory wpływ nie były dla nich aż tak ważne.

Z czasem katarzynki zostały wyparte przez bardziej popularne andrzejki, które z czasem ze święta przewidzianego wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt stały się ogólną zabawą dla obojga płci.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.9 ° C
13.9 °
12.8 °
39 %
0.8kmh
67 %
pon.
25 °
wt.
25 °
śr.
28 °
czw.
31 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE