sobota, 23 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościZielona GóraJaki program przedstawia Platforma Obywatelska?

Jaki program przedstawia Platforma Obywatelska?

Jesteśmy po kilku spotkaniach #TuJestPrzyszłość w ramach których politycy Platformy Obywatelskiej odwiedzają poszczególne regiony. W województwie łódzkim i wielkopolskim przedstawiono propozycje mieszkaniowe oraz program dla przedsiębiorców. Region Lubuski partii postanowił podsumować dotychczasowe działania.

W każdym miejscu, gdzie widzimy się Polkami i Polakami nasz lider Donald Tusk przedstawia kolejne założenia programowe. Są to propozycje, które będziemy chcieli wdrożyć po wygranych wyborach. Dzisiaj prezentujemy propozycję mieszkaniową skierowaną w szczególności dla osób młodych, a drugi element to program dla przedsiębiorców – mówił podczas konferencji prasowej szef lubuskich struktur Platformy Obywatelskiej Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki.

Propozycję mieszkaniową „Kredyt 0%” zaprezentował szef klubu radnych PO w sejmiku województwa Sebastian CiemnoczołowskiPlatforma Obywatelska proponuje coś, co w przeciwieństwie do hucznych haseł PiSu o budowie tysięcy mieszkań, z których prawie nic nie zostało wybudowane, ale za to powstały wielkie instytucje i towarzystwo gdzie upchano działaczy partii. Proponujemy bardzo prosty mechanizm dla osób do 45 roku życia na zakup swojego pierwszego mieszkania – wskazał samorządowiec.

W krótkich podpunktach „Kredyt 0%” ma wyglądać następująco:

 • Kredyt z oprocentowaniem 0% na zakup pierwszego mieszkania
 • Program dostępny będzie dla osób do 45 roku życia
 • Państwo zapłaci za odsetki i marżę banku
 • Zamiast odsetek, będziemy od razu spłacać kapitał
 • Zdolność kredytową osiągną dwie osoby zarabiające pensję minimalną. Wystarczy pracować, by mieć mieszkanie

Program mieszkaniowy ma jeszcze trzy dodatkowe propozycje, a są to:

 • „Kredyt 0%” także na remonty mieszkań
 • 600 zł na wynajem
 • 10 mld zł dla samorządów na remonty mieszkań

Największa partia opozycyjna przedstawiła również ciekawe rozwiązania dla tych, co prowadzą firmy i działalności gospodarcze – Przedsiębiorcy to grupa społeczna, która tak naprawdę niewiele chce. Chce po prostu na uczciwych warunkach się rozwijać i konkurować, a od Państwa chce, aby nie przeszkadzało. Jednak dla obecnie rządzących przedsiębiorca to cwaniak. To typ podejrzany, który chce zarobić i do tego zatrudnia innych ludzi. Całe ryzyko bierze na siebie, ale dla polityków PiS utrzymujących się z naszych pieniędzy to faktycznie podejrzane – wymieniała Posłanka na Sejm RP Katarzyna Osos.

Założenia do programu dla przedsiębiorców prezentują się w następujący sposób:

 • PIT tylko od opłaconych faktur.
 • Przeniesienie obowiązku wypłaty całego zasiłku chorobowego na ZUS dla pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach.
 • Urzędy Skarbowe staną się Centrami Obsługi Podatnika, w których przedsiębiorcy uzyskają niezbędną pomoc.
 • Zostanie wprowadzona prosta i czytelna składka zdrowotna.
 • Wydłużony zostanie vacatio legis do 3 miesięcy, a do 6 miesięcy w przypadku zmian podatkowych.

Jako przedsiębiorca i samorządowiec widzę dzisiaj konkrety Platformy Obywatelskiej. W 2022 roku zostało zgłoszonych 200 tys. wniosków o upadłość jednoosobowych działalności gospodarczych. To jest dramat. Zarówno dla Polski, jak i dla naszego województwa lubuskiego. Programy dla przedsiębiorców powinny być jasne i przejrzyste – skomentował propozycje radny miejski Marcin Pabierowski.

Waldemar Sługocki zapewnił nas również, że Klub Parlamentarny odwiedzi także województwo lubuskie. Data będzie znana już wkrótce, ale może to się wydarzyć na przełomie kwietnia i maja.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
18.6 ° C
18.9 °
15.4 °
37 %
5.7kmh
100 %
sob.
18 °
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE