piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieKatastrofa ekologiczna na Odrze. Tysiące śniętych ryb

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Tysiące śniętych ryb

Ponownie Odrą płynie trucizna, która dotarła również do województwa lubuskiego i sprawia, że tysiące śniętych ryb wypływa na powierzchnię…

Nie po raz pierwszy dochodzi do zanieczyszczenia Odry. W listopadzie zeszłego roku wędkarze również alarmowali, że woda ma nieprzyjemnych zapach, jest spieniona. Pojawiały się też śnięte ryby, ale nie na taką skalę jak teraz. Sprawę szerzej opisaliśmy w poniższym poście:

Już kilka dni temu można było usłyszeć o śniętych rybach na Odrze i zanieczyszczonej wodzie. Zatruta fala dotarła także do nas. Pierwsze sygnały o martwych rybach w rzece Odra dotarły do pracowników Wód Polskich 26 i 27 lipca. Śnięte okazy pojawiły się wtedy między innymi w rejonie śluzy w Oławie. W ciągu ostatnich kilku dni informacje o śniętych rybach dotyczyły rejonów miejscowości Cigacice, Bytom Odrzański i Krosno Odrzańskie. Martwe sztuki miały pojawiać się również w okolicach Słubic i dalej w dół rzeki – w Kostrzynie nad Odrą.

Jak informują w komunikacie przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie podejmowany jest szereg czynności i działań zmierzających do ograniczenia tego problemu i znalezienia przyczyny.

– Jednocześnie trwa wzmożone poszukiwanie przyczyn tej sytuacji. Określeniem stanu chemicznego wody zajmuje się jednak WIOŚ. Z informacji przekazywanych przez te jednostki wynika, że na razie nie została zdiagnozowana przyczyna występowania zjawiska lub jego źródło. Pracownicy Wód Polskich pozostają jednak w stałym kontakcie ze wszystkimi organami, które mogą pomóc w znalezieniu powodu zaistniałej sytuacji – czytamy w komunikacie Wód Polskich.

Według portalu Zielony Wrocław od końca lipca z Odry wyłowiono już ponad 7 ton śniętych ryb! – Wyławialiśmy duże ryby, szczupaki, sandacze. Odtworzenie takiej populacji to są lata – mówi w rozmowie z portalem Zielony Wrocław, Andrzej Świętach, prezes PZW Okręg we Wrocławiu.

Sprawa budzi duże emocje również w naszym regionie. Głos w tej sprawie zabrała Magdalena Bobryk ze Stowarzyszenia 515 z Krosna Odrzańskiego:

– Skala jest bezprecedensowa i wyników próbek jeszcze nie ma. Jako społecznicy organizujemy się i będziemy zbierać ryby znad Odry. Sami organizujemy zadania w ramach projektu „Temat: Rzeka”, ale jak będzie trzeba to uruchomimy nasze jednostki pływające. Pierwsze poszlaki są takie, że to, co płynie Odrą, to coś na bazie rozpuszczalnika, ale do momentu jak nie będzie wyników próbek trudno jest wyrokować. Traktujemy to jako katastrofę ekologiczną. – mówi M. Bobryk.

Tematem zainteresował się również Senator RP Wadim Tyszkiewicz. – Niezwłocznie po otrzymaniu zdjęć i informacji od mieszkańców podejmuję interwencję zarówno w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, jak i Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Zamierzam poprosić o wykaz działań, jakie zostały podjęte na temat tej sprawy, ale również jak do tej pory zapobiegano i monitorowano te kwestie. Niestety, okazuje się, że ryby nie tylko płyną martwe przez dziesiątki kilometrów, ale też zatruwają się tutaj i umierają w agonii. Sprawę poruszę także na forum Senatu.

Głos zabrał również burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula: – Nie otrzymaliśmy wcześniej żadnego oficjalnego komunikatu dotyczącego skażenia wody w Odrze, mimo wszystko apelujemy do mieszkańców, aby przez kilka najbliższych dni unikali spacerów w pobliżu rzeki – mówi Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

– Nawiązaliśmy kontakt z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Zielonej Górze, gdzie odesłano nas do oficjalnego komunikatu, z którego wynika, że instytucja ta na bieżąco monitoruje stan wody na odcinku od Bytomia Odrzańskiego po Kostrzyn, a na oficjalne wyniki badań laboratoryjnych trzeba poczekać. Wysłaliśmy także oficjalne zapytanie do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Z odpowiedzi wynika, że Służby Wód Polskich pozostają w tej kwestii w ciągłym kontakcie z przedstawicielami PZW, którego członkowie z okręgu zielonogórskiego przekazali, że zajmą się zbieraniem i utylizacją ryb na obszarze ich obwodów rybackich zgodnie z obowiązującymi umowami użytkowania. Równocześnie pracownicy Wód Polskich pozostają w stałym kontakcie z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze, który w dniach od 5 do 7 sierpnia miał przeprowadzać pobory prób wody. Ich wyniki nie są jeszcze znane – dodaje burmistrz.

M.in. zielonogórski i gorzowski PZW wypuściły komunikaty dla wędkarzy: „W związku z zatruciem rzeki Odry nieznaną substancją i masowym śnięciu ryb, zaleca się unikanie wędkowania na Odrze i absolutnie niekonsumowania złowionych ryb. Zalecamy również kołom PZW odwołanie zawodów wędkarskich zaplanowanych na rzece Odra w najbliższym weekendzie do czasu wyników badania wody. Obecnie sprawę bada WIOŚ oraz RZGW Wrocław. O wynikach będziemy informować.”


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie umiarkowane
11.5 ° C
11.6 °
11 °
63 %
0.6kmh
52 %
pt.
20 °
sob.
25 °
niedz.
25 °
pon.
26 °
wt.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE