wtorek, 8 października, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieCzy gminę Krosno Odrzańskie czeka powódź?

Czy gminę Krosno Odrzańskie czeka powódź? [AKTUALIZOWANY]

Dramatyczna sytuacja w województwa opolskim oraz dolnośląskim sprawia, że padają pytania, czy Krosno Odrzański jest bezpieczne? Władze uspokajają sytuację, ale należy pamiętać, że może się ona zmienić w zależności od prognozy i sytuacji w zbiornikach.

AKTUALIZACJA (16.09 godz. 23.30):

Udostępniono specjalny całodobowy numer alarmowy dla gminy Krosno Odrzańskie:

„Betonówka” pomiędzy Krosnem Odrzańskim, a Połupinem zostaje zamknięta do odwołania.

AKTUALIZACJA (16.09 godz. 15.30):

W Osiecznicy i Starym Raduszcu trwa ładowanie worków z piaskiem.

Na godz. 17.00 burmistrz Grzegorz Garczyński zapowiedział LIVE z odpowiedziami na najważniejsze pytania – LIVE odbędzie się na stronie Facebook Krosno Odrzańskie.

Obecnie w Starym Raduszcu wg IMGW Bóbr ma 422 cm. Do stanu ostrzegawczego brakuje już jedynie 28 cm, a do alarmowego 78 cm.

Odra nadal na naszym odcinku ma stany niskie, ale zaczęła zalewać już port w Krośnie Odrzańskim. Trwa montaż ścianek szczelnych na terenie obwałowania dolnego miasta.

Turniej Rycerski przewidziany w dniach 21-22 września został odwołany przez organizatora CAK „Zamek”

AKTUALIZACJA (16.09 godz. 18.00):

Po spotkaniu gminnego sztabu kryzysowego burmistrz Grzegorz Garczyński wydał komunikat na temat sytuacji powodziowej:

Według prognoz, w czwartek rzeka Bóbr może osiągnąć stan 598 cm, natomiast w sobotę i niedzielę poziom rzeki Odry może osiągnąć ponad 500 centymetrów.

W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządu, służb mundurowych i Wód Polskich.

Od jutra we współpracy z 5 Kresowym Batalionem Saperów i 152 Batalionem Lekkiej Piechoty rozpocznie się montaż ścianek szczelnych (MSOP) jako elementu obwałowania dolnej części miasta.

Firma STRABAG zabezpieczy workami z piaskiem (w dużych workach „big bag”) brakujący fragment obwałowania od strony portu na Odrze (niemożliwy do ukończenia ze względu na trwającą inwestycję przy moście).

Firma KPWK sprawdziła drożność odpływów wody z obwałowanej części miasta oraz zadbała o zamknięcie przepustu w kierunku ujęcia wody dla miasta.

W zagrożonych sołectwach już od piątku do dyspozycji są worki i piasek.

Przygotowywane są miejsca ewentualnej ewakuacji z terenów zagrożonych zalaniem.

W gotowości jest Powiatowa Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne, Policja, Straż Graniczna, Straż Miejska, 5 Kresowy Batalion Saperów i 152 Batalion Lekkiej Piechoty.

fot. gmina Krosno Odrzańskie

AKTUALIZACJA (16.09 godz. 15.45):

Podczas sztabu kryzysowego z udziałem Premiera RP Donalda Tuska, prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska wypowiedziała się na temat mostu tymczasowego w Krośnie Odrzańskim. Jej zdaniem most należy zabezpieczyć.

AKTUALIZACJA (16.09 godz. 12.00)

Na stronie Powiatu Krośnieńskiego pojawiła się informacja o odbyciu spotkania wszystkich sztabów kryzysowych w powiecie. Przedstawiono dane oraz prognozy IMGW:

NYSA ŁUŻYCKA – Miasto Gubin
Stan aktualny – 206 cm
Stan alarmowy – 400 cm
Prognoza na środę 18.09 – 437 cm
Od czwartku prognozowane są spadki.

BÓBR – Stary Raduszec (Gmina Krosno Odrzańskie)
Stan aktualny – 312 cm
Stan alarmowy – 500 cm
Prognoza na czwartek 19.09 – 722 cm

ODRA – Połęcko (Urząd Gminy w Maszewie)
Stan aktualny – 147 cm
Stan alarmowy – 350 cm
Prognoza na sobotę 21.09 – 523 cm

ODRA – Biała Góra
Stan aktualny – 214 cm
Stan alarmowy – 470 cm
Prognoza na niedzielę 22.09 – 572 cm

fot. Powiat Krośnieński

AKTUALIZACJA (16.09 godz. 8.30)

Stan wody w Bobrze na wysokości Starego Raduszca jest stabilny. Poziom rzeki to aktualnie 311 cm, ale powyżej w Nowogrodzie Bobrzańskim osiągnięto stan ostrzegawczy. Łąki dookoła miejscowości są jeszcze suche.

Oficjalny pomiar IMGW dla Odry podawany jest z Połęcka. Tutaj mamy nadal niskie stany rzeki. Na przyjęcie fali przygotowuje się Wrocław i ogłoszono tam alarm przeciwpowodziowy. Wody można się spodziewać w środę.

Dzisiaj też sztaby kryzysowe (gminny i powiatowy) mają odbyć spotkanie z Wojewodą Lubuskim Markiem Cebulą.

Stan wody w Bobrze – stacja Stary Raduszec (16.09 godz. 8:30)

AKTUALIZACJA (15.09 godz. 18.45)

Sytuacja na Bobrze zmienia się niezwykle szybko. W Żaganiu i Szprotawie zostały przekroczone już stany alarmowe. W Starym Raduszcu również przybyło wody. Aktualnie IMGW podaje 333 cm. To znaczny wzrost w ciągu całego dzisiejszego dnia.

AKTUALIZACJA (15.09 godz. 16.00):

Zwiększa się stan wody w Bobrze – obecnie według IMGW wynosi 263 cm – to wzrost o 26 cm w porównaniu ze stanem z godz. 11.00. Nadal jednak do stanu ostrzegawczego i alarmowego brakuje blisko 2 metry.

W górze rzeki sytuacja jest bardziej dynamiczna. Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik podjął decyzję o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego na terenie gminy Szprotawa. Tam jednak stan Bobru jest dużo wyższy i dorównuje stanowi alarmowemu. Od wczoraj rzeka podniosła się o blisko metr.

W Krośnie Odrzańskim sytuacja jest pod kontrolą i stan rzeki jest na bieżąco monitorowany, a burmistrz Grzegorz Garczyński jest w stałym kontakcie ze służbami Wojewody Lubuskiego.

AKTUALIZACJA: 15.09 godz. 8.30

Dzisiaj rano (15 września godz. 8.20) poziom Odry w Połęcku wynosi 107 cm. Stan ostrzegawczy dla Odry w tym miejscu to 310 cm, a alarmowy to 350 cm. W 1997 roku absolutne maksimum wyniosło wtedy 595 cm. Także na chwilę obecną jest to strefa stanów niskich.

To jednak może się zmienić. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia o intensywnych opadach deszczu, to w połączeniu z wodą, która będzie schodziła z gór może podnieść stan rzeki. Władze miejskie jednak uspokajają sytuację

Na tę chwilę nie ma zagrożenia powodziowego dla Gminy Krosno Odrzańskie, natomiast wystąpi podwyższony poziom rzek (…) Wysoki poziom wody w rzekach może mieć wpływ na występowanie lokalnych podtopień oraz zalanie przybrzeżnych terenów. Aktualna sytuacja nie stwarza zagrożenia dla mieszkańców naszej Gminy – czytamy na oficjalnej stronie Gminy Krosno Odrzańskie.

Ostatnie podtopienia miały miejsce na początku tego roku i wtedy władze miejskie informowały, że woda nie podeszła nawet pod nowe obwałowanie. Nie mniej jest ono już gotowe, a specjalne bariery mobilne przygotowane do użycia gdyby była taka konieczność.

Niestety inna sytuacja może być na Bobrze przy ujściu do Odry. Tutaj IMGW wydała 3 stopień ostrzeżenia przed wezbraniem rzeki oraz przekroczeniem stanów alarmowych. Obecnie mamy tam 237 cm stanu rzeki. Ostrzegawczy to 450 cm, a alarmowy 500 cm. Z pewnością poziom ulegnie zmianie, gdyż w Nowogrodzie Bobrzańskim zaobserwowano już wysoki stan wody.

Wojewoda Lubuski Marek Cebula, również na bieżąco monitoruje sytuację na rzekach. Oficjalna strona Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego informowała wczoraj:

Wojewoda Lubuski prowadzi bieżący monitoring sytuacji w ościennych województwach, ściśle współpracuje z właściwymi terytorialnie Regionalnymi Zarządami Gospodarki Wodnej, IMGW, służbami KW PSP, WOT i powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego w zakresie zagrożenia powodziowego i jego likwidacji. Na bieżąco monitoruje sytuację meteorologiczno-hydrologiczną na terenie województwa lubuskiego – czytamy w oficjalnym stanowisku.

Artykuł będzie aktualizowany.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
13.7 ° C
13.7 °
12.7 °
92 %
1.5kmh
99 %
wt.
22 °
śr.
20 °
czw.
20 °
pt.
14 °
sob.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE