piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieAkcja Społeczny Monitoring Odry. Eksperci i mieszkańcy będą dziś debatować o rzece

Akcja Społeczny Monitoring Odry. Eksperci i mieszkańcy będą dziś debatować o rzece

Katastrofa ekologiczna na Odrze sprawiła, że społecznicy ze Stowarzyszenia 515 biorą sprawy w swoje ręce, jeśli chodzi o rzekę i uruchomili tzw. Społeczny Monitoring Odry.

Niedawno z Odry wyławiano setki śniętych ryb. Eksperci nazwali sytuację na rzece katastrofą ekologiczną, która do dziś nie została w pełni wyjaśniona. Sprawiła jednak, że społecznicy związani z Odrą zacieśniają współpracę bardziej niż kiedykolwiek.

Społeczny Monitoring Odry – to akcja zapoczątkowana przez Stowarzyszenie 515 kilometr Odry w Krośnie Odrzańskim, a także członka Koalicji Ratujmy Rzeki oraz Czas na Odrę.

– Potrzebujemy rzetelnych danych o stanie wody w Odrze, a wyniki monitoringu muszą być powszechnie dostępne dla wszystkich. Jeszcze w tym roku chcemy stworzyć punkt monitorujący podstawowe parametry wody w trybie ciągłym, zdigitalizowanym i dostępnym dla wszystkich zainteresowanych. Uruchomienie działań monitorujących rzekę Odrę nie tylko zwiększa nasze poczucie kontroli i bezpieczeństwa, ale również pobudza inne samorządy i organizacje wzdłuż Odry do podobnych działań na rzecz rzek – mówi Magdalena Bobryk, prezes Stowarzyszenia 515.

Społecznicy chcą również poprzez akcję Społeczny Monitoring Odry zaangażować nie tylko samorządy czy instytucje, ale również mieszkańców. – Chcemy aktywnie włączyć obywateli i organizacje w działanie strażnicze, poszerzyć wiedzę z zakresu ochrony wód i interwencji oraz uruchomić proces sieciowania organizacji i społeczników wokół planu odbudowy Odry
po katastrofie – wymienia M. Bobryk.

WWF Polska wspiera akcję Społeczny Monitoring Odry. Fundacja będzie odpowiadała za warsztaty i szkolenia wolontariuszy. – Skuteczny monitoring jest podstawą ochrony ekosystemów rzecznych – mówi dr Alicja Pawelec z WWF Polska. – Powinien on opierać się na trzech filarach: technologiach pozwalających monitorować parametry wody, systemie wczesnego ostrzegania o nieprawidłowościach w pomiarach oraz natychmiastowym podejmowaniu działań interwencyjnych w razie wykrytych skażeń lub zanieczyszczeń. A skuteczność tego monitoringu może zapewnić tylko pełen dostęp społeczeństwa do danych z badań. I to właśnie robi Stowarzyszenie 515 km Odry – projekt SMO zapewni wszystkie te warunki.

Jednym z pierwszych działań związanych z akcją Społeczny Monitoring Odry jest rekrutacja i organizacja pracy wolontariuszy, przeszkolenie ich i wyposażenie w odpowiedni sprzęt. Do akcji można się zgłosić za pomocą formularza dostępnego na stronie:

https://www.monitoringodry.org/

– Docelowo chcemy prowadzić działania strażnicze Odry zarówno z powietrza (loty dronem), jak i przy/w rzece (czujniki, kamery, sondy) – wymienia M. Bobryk. – Posiadamy już wykwalifikowanych pilotów drona, ograniczeniami na tym etapie są wyłącznie środki na zakup odpowiedniego, profesjonalnego sprzętu, zabezpieczenie i przeszkolenie wolontariuszy.

W planach jest też stworzenie stacji badawczej, która będzie monitorować podstawowe parametry wody. Wśród mierzonych parametrów znajdzie się przewodność, która jest ściśle
powiązana z zawartością soli, tlen – informujący o aktywności organizmów prowadzących fotosyntezę, ale też o niebezpiecznych zjawiskach, takich jak przyducha. Co ważne, dane będą dostępne praktycznie dla każdego. Stacja ma zacząć działać jeszcze w tym roku.

– Ważne jest również to, by każdy mógł spojrzeć na wykresy i zobaczyć co się w danym momencie dzieje z rzeką. Właśnie ta dostępność danych pozwoliła, w oparciu o dane ze stacji monitoringowej we Frankfurcie nad Odrą, postawić trafne hipotezy co do przyczyn katastrofy, na długo przed oficjalnym stanowiskiem strony niemieckiej, czy polskiej – wyjaśnia dr inż Łukasz Weber z WWF Polska.

Do Społecznego Monitoringu Odry przyłączają się organizacje związane z rzeką, w tym również PZW. – Jako jedna z największych organizacji pozarządowych działających nad rzeką Odrą, widzę ogromną potrzebę aktywnego włączenia naszej organizacji do akcji Społecznego Monitoringu Odry zainicjowanej na 515 kilometrze Odry – mówi Beata Olejarz, Prezes PZW. – Posiadamy ogromny potencjał w wędkarzach, którzy pierwsi zawsze widzą zmiany na rzekach, dysponujemy również sprzętem, który możemy wspólnie wykorzystywać, jednocześnie potrzebujemy danych o aktualnych parametrach wody, by móc świadomie decydować o prowadzonych działaniach na rzece. Stacja stałego monitoringu wody potrzebna jest nam wszystkim od zaraz.

O Odrze, a także o akcji Społeczny Monitoring Odry będzie miała miejsce dyskusja z ekspertami. W piątek – 23 września – o godz. 15:15 w Stowarzyszeniu 515 odbędzie się w ramach obchodów Światowego Dnia Rzeki przypadającego 25 września – ekspercka debata z mieszkańcami.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
9.9 ° C
10.4 °
8.8 °
64 %
3.7kmh
100 %
pt.
10 °
sob.
10 °
niedz.
10 °
pon.
11 °
wt.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE