niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościGubinGubin zaprasza samorządy do rozmów w sprawie połączeń kolejowych

Gubin zaprasza samorządy do rozmów w sprawie połączeń kolejowych

Kolej wraca do Gubina i Krosna Odrzańskiego. W czerwcu mają ruszyć weekendowe połączenia pasażerskie. Urząd Miejski w Gubinie chce, aby inne gminy partycypowały w kosztach.

W przyszłym tygodniu mają odbyć się rozmowy na temat pasażerskich połączeń kolejowych na trasie Zielona Góra-Czerwieńsk-Gubin – linia 358. Na tę dyskusję zaprasza Urząd Miejski w Gubinie, który liczy na to, że sąsiednie samorządy, które będą korzystać z nowych usług w postaci transportu kolejowego, będą partycypowały w kosztach.

Jedną z zaproszonych gmin jest Krosno Odrzańskie. Burmistrz Marek Cebula przyznaje, że połączenie na trasie Zielona Góra-Guben od dawna jest wyczekiwane.

– Żyjemy na pograniczu i te kontakty ze stroną niemiecką są czymś naturalnym, a kolej nam je tylko ułatwi. Poza tym to też rozwiązanie ekologiczne – zauważa zalety M. Cebula. – Od wielu lat widzimy jak infrastruktura kolejowa podupada, niestety. Mam nadzieję, że uruchomienie regularnych kursów na tej linii spowoduje, że część mieszkańców przesiądzie się z transportu np. samochodowego na kolejowy, a to sprawi, że o tę infrastrukturę kolejową będziemy coraz bardziej dbać.

M. Cebula dodaje jednak, że to nie samorządy powinny dokładać do połączeń kolejowych, a państwo. – Po to płacimy ogromne podatki, żeby państwo zajęło się sprawami, które są dla ludzi ważne – podkreśla burmistrz Krosna Odrzańskiego. – A ważne jest to, żeby ludzie dotarli ze swoich domostw do miejsc pracy lub mogli wyjechać gdzieś w celach rekreacji i turystyki. Samorządy nie mogą płacić za wszystko, co tylko możliwe. Niestety, we wszystkich ustawach, które dotyczą realizacji zadań rządowych jest dopisek, który mówi, że samorząd może partycypować w kosztach. A więc samorząd ma dopłacać do oświaty, odpadów komunalnych, policji, transportu publicznego i mógłbym tak jeszcze długo wymieniać…

W czerwcu tego roku planowane jest uruchomienie kursów pasażerskich na linii 358. Pociągi miałyby kursować w weekendy z możliwością rozbudowy rozkładu jazdy w roku następnym. Kwestie związane z finansowaniem połączeń kolejowych przez poszczególne samorządy będą omawiane w przyszłym tygodniu.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
zachmurzenie duże
16.7 ° C
17.4 °
15.6 °
81 %
5.7kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
10 °
wt.
8 °
śr.
11 °
czw.
11 °

NAJPOPULARNIEJSZE