niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieHistoryczna chwila dla szpitala powiatowego. Nowy tomograf już działa

Historyczna chwila dla szpitala powiatowego. Nowy tomograf już działa

Dzisiejsza data zapisze się w sposób historyczny. Po wielu latach walki i bliskiego upadku szpitala powiatowego nareszcie placówka odbija się i inwestuje w nowoczesny sprzęt. Właśnie oddano do użytku nową pracownię diagnostyki obrazowej wraz z nowoczesnym tomografem. Na uroczystość przybył nie tylko starosta Grzegorz Garczyński, ale też wojewoda Marek Cebula i marszałek Marcin Jabłoński.

Urodziłem się w tym szpitalu, mieszkam obok niego całe życie. Ten szpital powinien istnieć i zawsze uważałem, że tak musi być. Wracając do historii – kiedy zostałem starostą, okazało się, że prognoza straty na 2019 r. ma sięgnąć 3,5 mln złotych, a takich pieniędzy w budżecie nie było. Podeszliśmy strategicznie do sprawy, że trzeba zrobić wszystko, by ten szpital uratować i to się udało – mówił podczas uroczystego otwarcia włodarz powiatu Grzegorz Garczyński.

Zachodnie Centrum Medyczne, czyli szpital powiatowy rozbudowało swój kompleks o nowy zakład diagnostyki obrazowej wraz z łącznikiem za bagatela 5 mln zł. Prawie 4 mln zł pozyskano z rządowego wsparcia. Wcześniej szpital był dofinansowany przez m.in. Urząd Marszałkowski na zakup cyfrowego rentgena, wyposażenie oddziału wewnętrznego czy też nową sterylizatornię.

Chociaż jesteśmy małym szpitalem, śmiało możemy siebie określać jako wzorcowy mały szpital powiatowy. To są nasze cele, żebyśmy świadczyli usługi na najwyższym poziomie. Udaje nam się to robić i mam nadzieję, że kolejne lata pokażą, że ten szpital może się jeszcze bardziej rozwijać – dodał starosta Grzegorz Garczyński.

Życzeń powodzenia nie krył również marszałek Marcin Jabłoński, który był pod wrażeniem działań obecnego zarządu powiatu krośnieńskiego – Przyznaję, że kiedy w 2018 r. w nowej kadencji spotkaliśmy się z panem Garczyńskim i zaczął mówić o ratowaniu szpitala, zastanawiałem się, czy nie zwariował. Mało osób wierzyło, że ma to jakiekolwiek szanse powodzenia. Kontrakt dla szpitala na 5 mln zł? Przecież to w medycynie na tzw. przysłowiowe waciki nie wystarczy. A ten człowiek miał taki ogień w oczach, entuzjazm i wiarę, że przystąpiliśmy do poszukiwania możliwości wśród różnych programów, projektów, pieniędzy unijnych, aby znaleźć jakąś lukę – wyznał marszałek.

Wydarzenie odwiedzili również radni powiatowi na czele z Anną Januszkiewicz, Tomaszem Miechowiczem i Pawłem Szwedem. Życzenia oraz zapewnienie wsparcia udzielili także pełniąca obowiązki burmistrza Anna Mikołajczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Rafał Rogowski.

Udało się pozyskać także środki rządowe, ale gdyby nie determinacja pani burmistrz i kolegów samorządowców z powiatu krośnieńskiego, dzisiaj nie moglibyśmy się cieszyć tym, że otwieramy to miejsce, że mamy w szpitalu tomograf, że udało się tyle wybudować. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy przyczynili się i przyłożyli do tego swoją rękę. Chylę czoła przed tymi, którzy w formie wolontariatu ratowali ten szpital. Panie starosto – dziękuję. Gratuluję tego miejsca i determinacji – mówił wojewoda Marek Cebula.

Z całego wydarzenia najbardziej jednak cieszy się prezes szpitala Jolanta Siwicka oraz personel medyczny, który teraz będzie miał lepsze warunki do diagnozowania, a to przełoży się na lepszą obsługę pacjenta.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
19.1 ° C
19.3 °
17.8 °
69 %
6kmh
100 %
niedz.
19 °
pon.
9 °
wt.
8 °
śr.
11 °
czw.
11 °

NAJPOPULARNIEJSZE