piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieKolejna wyprawa Sławka Pawlaka. Gdzie wybiera się podróżnik?

Kolejna wyprawa Sławka Pawlaka. Gdzie wybiera się podróżnik?

Przed nim ponad 7500 km i 11 krajów. Po trzech latach ponownie zamierza na swoim motocyklu jechać w nieznane. Tym razem jego celem jest Stambuł, czyli granica między Europą i Azją. Trasa wiedzie przez Bałkany.

Ja już pomieszkałem w pięciogwiazdkowych hotelach i ten sposób zwiedzania już mnie znudził. Teraz chyba najbardziej pasuje do mnie cytat, że turysta nie wie gdzie był, a podróżnik nie wie gdzie będzie jutro. Ta druga część lepiej mnie opisuje – mówi w rozmowie z nami Sławomir Pawlak, obecny redaktor naczelny Krośnieńskich Wydarzeń Tygodnia.

Motocyklista w 2019 roku zachwycił swoją relacją z wyprawy na Nordkapp, czyli Przylądek Północny nazywany najdalej wysuniętym na północ przylądkiem Europy. Swoją wyprawę uwieczniał na specjalnie zrobionej stronie facebook i relacjonował tam bezdroża Rosji, jeszcze sprzed pandemii Covid oraz wojny w Ukrainie. Swoją wyprawę odbył z Piotrem Iwaszko z Warszawy.

Dlaczego nowym kierunkiem są Bałkany? Jest zdania, że to ostatnie „ciekawe” miejscem w ucywilizowanej Europie. Natychmiast jednak zaznacza, że zapewne wynika to jeszcze z tego, że południe naszego kontynentu zawsze, bardzo go interesowało. Zauważ również, że obecna sytuacja na granicy serbsko-kosowskiej jest napięta, ale nie powinno to przeszkodzić mu w podróży.

Znam dosyć dobrze Chorwację i Bośnię, liczę jednak na to, że w bocznych drogach Macedonii, Albanii czy właśnie Kosowa zobaczę jeszcze miejsca, gdzie ta gęsta urbanistyka nie dotarła. Chciałbym poznać ludzi, którzy nie są jeszcze tak bardzo zmanierowani zachodnią Europą – tłumaczy podróżnik.

Największą nagrodą za taką podróż jest właśnie poznanie nowych, nietuzinkowych ludzi i możliwość porozmawiania z nimi na różne tematy. Bardzo często prezentują oni zupełnie inny pogląd na świat niż nam się wydaje. Poza tym liczy na to, że dowie się więcej na temat wojny, która miała tam miejsce w latach 90 ubiegłego wieku.

Celem głównym jest jednak dojechanie do stolicy Turcji – Stambułu. – Nie będę ukrywał, że moim marzeniem jest postawienie mojego motocykla BMW jednym kołem po stronie azjatyckiej, a tylnym po stronie europejskiej. – mówi z uśmiechem.

Tym razem jednak może się okazać, że przygoda zacznie się po osiągnięciu celu, a nie podczas dojazdu do niego. Zmienia się również sposób noclegu. W poprzedniej wyprawie Pawlak korzystał z gościnności dobrych ludzi, którzy go przenocowali, ale także hoteli czy pensjonatów. Teraz także nie wyklucza takiej możliwości, ale za namową nowego partnera podróży Mariusza z Białej Podlaskiej zabiera namiot i zestaw campingowy.

Jak będzie wyglądała podróż? – Pierwszy rzut to 1100 km do Rumunii. Następnie Bułgaria, potem Turcja, a następnie Grecja, Albania, Macedonia Północna i Serbia oraz powrót. W każdym z tych państw chciałbym spędzić 2-3 dni – wymienia podróżnik.

Sławomir Pawlak wyruszył w nocy z piątku na sobotę (12-13.08), a jego podróż można śledzić na specjalnie przygotowanej stronie facebook, którą znajdziecie TUTAJ.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
17.1 ° C
17.7 °
17.1 °
66 %
1.8kmh
87 %
pt.
31 °
sob.
23 °
niedz.
22 °
pon.
22 °
wt.
17 °

NAJPOPULARNIEJSZE