piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieMarek Cebula: Jesteśmy na tym samym etapie co w 1938 roku.

Marek Cebula: Jesteśmy na tym samym etapie co w 1938 roku.

Wojna w Ukrainie oraz sytuacja polskich samorządów, oraz zjednoczonej Europy. To główne tematy debaty samorządowej podczas Pikniku Europejskiego w Parku Tysiąclecia. Z dyskusji czołowych samorządowców wynika, że to, co najgorsze może być jeszcze przed nami.

Debata odbyła się na krośnieńskiej promenadzie, a sprawne jej przeprowadzenie zapewnił redaktor naczelny Krośnieńskich Wydarzeń Tygodnia Sławomir Pawlak. W rozmowie udział wzięli Senator Wadim Tyszkiewicz, Burmistrz Marek Cebula, Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Rafał Rogowski oraz burmistrz Christoph Schmidt z partnerskiego miasta Schwarzheide.

– Trzeba skończyć z fochami i dogadać się z Unią Europejską. Nie możemy iść droga Węgier czy Rosji. Tutaj nie chodzi o samą wojnę, ale o sam stosunek tego rządu do Unii Europejskiej – mówił senator Tyszkiewicz w kwestii zbrojnej napaści na Ukrainę i stosunku Rządu RP do współpracy międzynarodowej.

Przed uspokojeniem sytuacji i jej spowszednieniem przestrzegał z kolei burmistrz Marek Cebula. – Do Polski przybyło 3 mln uchodźców, w samym Krośnie około 400 osób i nie damy rady im pomóc jeżeli nie będzie systemowej pomocy. Dzisiaj nie jest problemem wyżywić tych ludzi. Otwarte serca będziemy mieli zawsze, ale nie mogą przecież mieszkać po świetlicach i halach sportowych. Polacy, którzy przyjęli ich pod swój dach też nie będą przecież udzielać gościny przez rok czy dwa. Niestety w kontekście zapędów Putina uważam, że jesteśmy na tym samym etapie co w 1938 roku. Hitler najpierw zajął Czechosłowację, a potem wiemy jak to się skończyło. – przewidywał Cebula.

Przyznaniem się do błędu można ocenić wypowiedź burmistrza Christopha Schmidta w kontekście decyzyjności Niemców w kwestiach energetycznych.

– To jest cały czas otwarta rana. Niestety to było samookłamywanie się Niemiec i uzależnianie naszego kraju od Rosji. W dzisiejszej audycji radiowej radiu informowano, że podejmiemy działania nad zmniejszeniem zależności od Rosji. Chcemy zredukować udziały rosyjskiego gazu z ok. 32% do 16%. Kwestia gazu jest sprawa otwarta, ale trzeba o tym mówić. – dodał.

– Nie do końca zgodzę się z moim niemieckim kolegą. Niestety decyzje takie jak zaprzestanie ściągania ropy czy gazu będą boleć nasze kieszenie, ale trzeba to zrobić. Europa i Niemcy dadzą sobie radę, ale musimy odciąć reżim Putina od pieniędzy – odpowiadał mu senator Wadim Tyszkiewicz.

Najlepiej zorientowany w kwestiach konsumenckich był przewodniczący Tomasz Rafał Rogowski, który na co dzień jest przedsiębiorcą.

– Gospodarka i dyplomacja taką, jaką znaliśmy sprzed 24 lutego już nigdy nie będzie taka sama. Podjęto dobre działania takie jak budowa gazoportu i w kwestii kilku miesięcy uruchomienie Baltic Pipe co uniezależni nas od Rosji. Ceny obowiązujące nie są jeszcze cenami wojennymi i niestety będą szły w górę. To nie jest tak, że wysoką inflację spowodowała wojna w Ukrainie. Cena oleju wzrosła z 7,90 zł na 12,90 zł w przeciągu roku – mówił samorządowiec

Kolejne tematy dotyczyły kondycji naszego samorządu. Wszyscy zgadzali się, że po roku 1989 jest to jedna z najbardziej udanych reform. Rozmówcy zauważają jednak potencjalne kryzysy.

– Reforma samorządowa to coś, co najbardziej udało się po 1989 roku. Jeżeli chcemy ocenić jak działa samorząd to zobaczmy jak szybko organizujemy się w czasach kryzysu. Czasami jednak decyzje wymagają współdziałania. Żeby przekonać ministra w Warszawie do obwodnicy miasta trzeba mnóstwo czasu i działań. Chciałbym, abyśmy wspólnie decydowali o tym wszystkim, w jakim kierunku iść i jak żyć. – wskazywał Marek Cebula.

– Samorząd jest zagrożeniem dla dyktatorów. Samorząd to władza i dlatego jest drzazgą w oku rządzących Polską. Są osoby, które nie chcą się dzielić władza i chcą odebrać władze samorządom. Chcą, aby znowu byli pierwsi sekretarze, którzy będą decydować bez was. Zgadzam się z Markiem Cebula to największy sukces. Bez samorządu nie ma decyzyjności w terenie – ostro komentował senator Tyszkiewicz.

Okazuje się, że podobne problemy miewają również niemieckie landy.

– U nas sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wynika prawie z 1000-letniej historii i ma swoją kontynuację gdy Niemcy zjednoczyły się w XIX wieku, np. Hamburg był landem, który nie uznawał władzy cesarza i nie liczył się z federacją. W Niemczech również mamy samorządność, ale ustala ją władza federalna w Berlinie i zmienia różne kwestie jak np. wywóz odpadów czy prowadzenie przedszkoli. Za tym muszą iść środki, a z tym bywa różnie i wiem, że to nas łączy. Bardzo dużo jest niespodziewanych podatków, które są na nas zrzucane. – mówił z kolej burmistrz Schwarzheide.

Dalsza dyskusja zeszła na kwestie poziomu inflacji i systemu podatkowego w naszym kraju. Sławomir Pawlak przytoczył dane mówiące, że co piąty Polak nie wie skąd biorą się pieniądze na wypłatę 500+, a 21% uważa, że Rząd RP ma „swoje pieniądze”. Marek Cebula wskazywał na brak edukacji ekonomicznej w Polsce, z kolei Przewodniczący Rogowski załamywał ręce nad systemem podatkowym, który był już trzykrotnie zmieniany w tym roku. – Są to poważne obciążenia dla pracodawców. Środki, które musimy dzisiaj płacić na ZUS są astronomiczne po obliczeniu składki zdrowotnej. – wyliczał.

Całość debaty trwała niecałą godzinę i przyciągnął kilkudziesięciu krośnian. Całość będzie dostępna do obejrzenia na kanale Krośnieńskich Wydarzeń Tygodnia na YouTube.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
9.1 ° C
9.3 °
8.8 °
70 %
4.3kmh
99 %
pt.
9 °
sob.
10 °
niedz.
10 °
pon.
11 °
wt.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE