piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Gorzowianin Mistrzem Świata w szachach szybkich!

Gorzowianin Mistrzem Świata w szachach szybkich!

Jakub Chyży zajął pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, w kategorii do lat 16, które odbyły się na greckiej wyspie Rodos.

To pierwsze tak duże osiągnięcie młodego gorzowianina, chociaż Jakub Chyży ma już na swoim koncie wiele sukcesów. W swojej karierze zdobył już między innymi siedem złotych, sześć srebrnych i trzy brązowe medale na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów oraz trzy złote i jeden srebrny medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów.

W poniedziałek (02.05) Jakub Chyży wziął udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Udało mu się pokonać zawodników z całej Europy dzięki czemu zdobył zaszczytny tytuł Mistrza Świata do lat 16. Drugie i trzecie miejsce zajęli szachiści z Ukrainy: Wadym Pietrowski i Michaił Tobak.

Mianem szachów szybkich określa się te partie, w których każdy z zawodników otrzymuje na zakończenie wszystkich posunięć więcej niż dziesięć minut, ale mniej niż sześćdziesiąt albo w których przydzielony przed rozpoczęciem partii ustalony czas, który po uwzględnieniu dodatku sekundowego na każde posunięcie, pomnożonego przez 60, mieści się w tych granicach.