niedziela, 3 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieMilion złotych dla krośnieńskiej Straży Miejskiej

Milion złotych dla krośnieńskiej Straży Miejskiej

Kilka dni temu poznaliśmy prowizorium budżetowe, czyli propozycję burmistrza Marka Cebuli w sprawie budżetu Krosna Odrzańskiego na nowy rok. Wśród wielu rozdziałów, można znaleźć sporą kwotę na funkcjonowanie Straży Miejskiej. To prawie 1 milion złotych. Sprawdzamy, na co planuje się przeznaczyć te środki oraz jak do tej pory pracowali miejscy strażnicy.

Straż Miejska patroluje teren gminy, która ma ponad 21 tysięcy hektarów (211,5 km2), to 19 sołectw i miasto Krosno Odrzańskie. Do głównych zadań straży należy patrolowanie zagrożonych rejonów miasta i obszarów wiejskich oraz podejmowanie interwencji w zakresie ochrony spokoju i porządku w miejscach publicznych.

Na funkcjonowanie Straży Miejskiej należy patrzeć z kilku punktów widzenia. To nie tylko liczby związane z przeprowadzony interwencjami, nałożonymi mandatami czy skierowaniem spraw do sądu. Te w ciągu roku liczone są w setkach, tylko w ciągu 10 miesięcy tego roku było prawie 700 interwencji, jednak ważny jest także aspekt prewencyjny. Niepoliczalna jest liczba wykroczeń, które nie wydarzyły się, ponieważ mamy w gminie Straż Miejską – mówi w rozmowie z nami Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Dokładne dane w sprawie funkcjonowania Straży Miejskiej znajdujemy w informacji o stanie bezpieczeństwa gminy, która została przedstawiona 14 listopada podczas posiedzenia jednej z komisji Rady Miejskiej. Od początku 2023 roku strażnicy podjęli dokładnie 658 interwencji. W trakcie wykonywanych czynności strażnicy nałożyli jednak jedynie 19 mandatów karnych, 72 razy zastosowali środek poza karny w postaci pouczeń, skierowali też 5 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego. Dziewięć interwencji przekazano do innych wydziałów Urzędu Miasta a 8 interwencji nie potwierdzono.

W budżecie na rok 2024 na funkcjonowanie Straży Miejskiej zaplanowano dokładnie 956 tys. zł. Większość, ponad 750 tys. zł zostanie przeznaczona na wynagrodzenia oraz pochodne pracy sześciu funkcjonariuszy mundurowych i jedną osobę do pomocy administracyjnej. Kolejne 200 tys. to zakup nowego pojazdu. Dopytujemy w Urzędzie czy faktycznie ten zakup jest konieczny.

Straż Miejska w Krośnie Odrzańskim ma na stanie Renault Kangoo z 2008 roku. Samochód przejechał już 350 tysięcy kilometrów. Przy takim przebiegu nie dziwi fakt konieczności ciągłych napraw. Wymiana samochodu to konieczność – zarówno ze względu na olbrzymi kilometraż jak i bezpieczeństwo funkcjonariuszy i zatrzymanych przewożonych pojazdem – odpisuje nam Sławomir Pawlak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Okazuje się, że zmieniły się również przepisy dotyczące tego typu samochodów. Muszą one być wyposażone w specjalną „klatkę” do przewozu zatrzymanych, oddzielającą ich od kierowcy. Musi być także ujednolicona kolorystyka auta.

Jednak praca Straży Miejskiej to nie tylko podejmowanie interwencji i nakładanie mandatów. – Strażnicy spotykają się prowadząc zajęcia z uczniami naszych szkół i przedszkoli, zabezpieczają takie imprezy jak WOŚP, Rybobranie, sportowe (Krośnieńska10, wyścigi MTB), wspólnie z policjantami patrolują gminę, uczestniczą w akcji Znicz, a służąc mieszkańcom przez cały rok prowadzą akcję „akumulator” bezpłatnie pomagając w uruchomieniu samochodów. Zaczął się okres grzewczy – będą więc prowadzić kontrolę palenisk. Mógłbym tak wymieniać długo – i wszystko to na głowie zaledwie sześciu funkcjonariuszy – dodaje burmistrz M.Cebula.

Faktycznie mieszkańcy cały czas mają możliwość dodzwonienia się na numer 986 i zgłosić ważne dla nich sprawy takie jak: problem z bezpańskimi psami czy gdy z komina „sąsiada” wydobywa się czarny dym. Zastanawia jednak niewielka ilość wystawionych mandatów i co za tym idzie skuteczność tych działań.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
słabe opady śniegu
-2.9 ° C
-2.9 °
-3.4 °
94 %
4kmh
100 %
niedz.
-1 °
pon.
-1 °
wt.
-0 °
śr.
2 °
czw.
1 °

NAJPOPULARNIEJSZE