poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieMnóstwo śmieci nad Odrą. Sprzątali rzekę podczas Akcji Czysta Odra

Mnóstwo śmieci nad Odrą. Sprzątali rzekę podczas Akcji Czysta Odra

Prawie dwa tygodnie trwała Akcja Czysta Odra, którą w rejonie Krosna Odrzańskiego koordynowało Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Komunalne.

Już pierwszego dnia Akcji Czysta Odra w Krośnie Odrzańskim było jasne, że wolontariusze będą mieli pełne ręce roboty. Podczas podróży kajakami wzdłuż Odry znaleziono mnóstwo śmieci, w tym takie jak… stare telewizory, które powinny trafiać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jak podaje KPWK, w rejonie samego Krosna Odrzańskiego w ciągu 10 dni zebrano około 10 ton odpadów! Akcja Czysta Odra była jednak koordynowana na 850 km w trzech państwach, dzięki czemu ponad 15 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec w ciągu 10 dni zebrało ponad 120 ton odpadów. To największa tego typu inicjatywa ekologiczna w Polsce w Dorzeczu Odry.

„- Odra to wyjątkowa rzeka, która nas łączy. I właśnie pod tym hasłem zorganizowaliśmy najdłuższą akcję edukacyjną w Polsce. Łącznie to ponad 850 km edukacji ekologicznej, czyli tyle, ile długości liczy Odra” – wyjaśnia Dominik Dobrowolski, inicjator Akcji Czysta Odra.

W ciągu 10 dni – od 29 kwietnia do 8 maja – ponad 15 tys. osób sprzątało brzegi Odry na całej jej długości, a także jej dopływy, m.in. Wartę, Nysę Kłodzką, Nysę Łużycką, Bóbr, Troję, Oławę, Pełcznicę, Prudnik.

– W akcję zaangażowało się bardzo wielu mieszkańców. Sprzątali pół dnia i włożyli w to kawał serducha. Bardzo serdecznie im za to dziękuję – mówi Adrian Hołobowicz, koordynator wydarzenia w Bytomiu Odrzańskim.

Łącznie wolontariusze zebrali 7,5 tys. worków ze śmieciami. Znalazły się w nich głównie zużyte opakowania, plastikowe i szklane butelki, aluminiowe puszki, opony samochodowe, meble, a nawet stare lodówki, telewizory i odpady poremontowe i budowlane.

W akcji wzięli udział: mieszkańcy i lokalne władze nadrzecznych miejscowości, organizacje społeczne, ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, druhowie z ochotniczych straży pożarnych, szkoły, wędkarze i straż rybacka, a nawet nurkowie.

Akcja Czysta Odra jest kolejną inicjatywą zorganizowaną w ramach kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, którą od blisko trzech lat w całej Polsce organizują wspólnie: ekolog Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL oraz setki organizacji społecznych w Polsce.

„- Edukujemy, staramy się zmieniać świadomość ludzi i przypominać, że nadmiar plastikowych odpadów w środowisku jest coraz większym problemem. Ten problem dotyczy nas wszystkich i wszyscy musimy się z nim mierzyć – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik banku Credit Agricole. – Takie inicjatywy jak Akcja Czysta Odra uczą dobrych nawyków, zmieniają świadomość Polaków i pomagają chronić środowisko.

– Mamy świadomość, że sprzątanie jest potrzebne, ale nie rozwiązuje problemu nadmiaru plastiku w środowisku. Kluczowe są zmiany systemowe i zmuszenie producentów do wzięcia odpowiedzialności za opakowania wprowadzane do rynkowego obiegu. Świadomość konsumentów może te zmiany wymusić oddolnie. Dlatego też przy każdej okazji staramy się o tym głośno mówić – dodaje Dominik Dobrowolski.

Akcja Czysta Odra odbyła się pod patronatem marszałków województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, a także prezydentów, burmistrzów i wójtów większości nadodrzańskich miast i gmin.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
12.9 ° C
13.2 °
11.8 °
58 %
3.1kmh
97 %
pon.
13 °
wt.
11 °
śr.
10 °
czw.
11 °
pt.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE