Z jednej strony zamknięty chodnik, z drugiej strome schody. Czy źle rozplanowano organizację ruchu po budowie mostu tymczasowego?
16 grudnia 2022 roku nowy most w Krośnie Odrzańskim, który posłuży jako tymczasowa przeprawa na Odrze, został otwarty. Jednocześnie rozpoczęły się roboty budowlane związane z remontem mostu zabytkowego oraz jego przyszłym podniesieniem. Ponadto na skrzyżowaniu ulic Chrobrego, Podgórnej, Nadodrzańskiej i Traktu Książęcego ma powstać rondo.
Jeśli chodzi o kierowców, to właściwie nikt nie narzekał na tymczasową przeprawę. Pasy jezdni są delikatnie szersze niż na zabytkowym moście. Spory kłopot mają piesi, a przede wszystkim starsi mieszkańcy Krosna Odrzańskiego oraz osoby niepełnosprawne.
– Most tymczasowy odciął niepełnosprawnym przedostanie się przez rzekę – napisał do nas jeden z Czytelników. – Od strony starego mostu zamknęli chodnik, a z drugiej strony są tylko strome schody.
Takich sygnałów zaczęło pojawiać się coraz więcej. Wpłynęły również do Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim, choć inwestycja nie jest zarządzana przez lokalny samorząd.
– Gmina Krosno Odrzańskie nie zatwierdziła organizacji ruchu zaproponowanej przez firmę Strabag. W grudniu ub.r. w piśmie do wykonawcy zwróciliśmy uwagę, że nie możemy zgodzić się na takie rozwiązania i wprost napisaliśmy, że warunkiem koniecznym uzgodnienia ruchu jest zapewnienie pieszym bezpiecznej komunikacji. Mało tego – zwróciliśmy bezpośrednio uwagę, że „obecnie zastosowane rozwiązania uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym przedostanie się na drugą stronę miasta” – mówi Sławomir Pawlak, rzecznik prasowy UM w Krośnie Odrz.
– Pamiętajmy, że inwestycja wykonywana jest na obiekcie i w ciągu drogi krajowej nienależących do Gminy. Niezależnie od tego podjęliśmy rozmowy z wykonawcą, by na wszystkich ciągach pieszych wykonanych w związku z remontem mostu, osoby niepełnosprawne mogły swobodnie przemieszczać się – dodaje Pawlak – Zabiegamy o to i zrobimy wszystko, by tak się stało. W gminie Krosno Odrzańskie krok po kroku niwelujemy bariery architektoniczne i nasze stanowisko jest jednoznaczne – zastosowane przez inwestora na czas remontu rozwiązania są dla mieszkańców nieakceptowalne.
Wody Polskie odniosły się do problemu z mostem tymczasowym. – Tymczasowa organizacja ruchu była opracowywana przez wykonawcę w porozumieniu z odpowiednimi organami i miastem – gminą Krosno Odrzańskie – informuje Jarosław Garbacz, Kierownik Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie i Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
– Wszelkie uwagi dotyczące poruszania się pieszych w obrębie przeprawy tymczasowej Wody Polskie RZGW we Wrocławiu na bieżąco przekazują wykonawcy, z prośbą o ich uwzględnienie i w miarę możliwości szybkie wprowadzenie korekt dogodnych dla wszystkich mieszkańców. Tak jest również w przypadku zgłoszeń napływających od osób niepełnosprawnych – dodaje J. Garbacz.
Mamy zatem jak zwykle dwugłos. Miasto mówi, że organizacji ruchu nie zatwierdzało, a inwestor, że wszystko było z nimi uzgodnione. Jak zwykle cierpią mieszkańcy, którzy już prawie miesiąc mają problem z pieszym poruszaniem się przez przeprawę. I to nie tylko kwestia osób starszych i niepełnosprawnych, ale także rodziców i wózków dziecięcych.
Tymczasem już 16 stycznia znowu zmieni się organizacja ruchu w postaci połówkowego zamknięcia drogi i sterowania ruchem. Komentujący pod postem Urzędu Miasta zauważają, że fatalnie został wybrany moment zmiany organizacji ruchu na godz. 15.00, czyli wtedy gdy w mieście panuje największy ruch.











🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)