niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraRadni PO: Prezydent bezczelnie kłamie, a zadłużenie miasta rośnie

Radni PO: Prezydent bezczelnie kłamie, a zadłużenie miasta rośnie

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej radni Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Zielona Góra przewidują rychłe załamanie się budżetu miasta. Deficyt na nowy rok wyniesie 167 mln zł, a obsługa długo to już ponad 27 mln zł.

Przestrzegaliśmy przed olbrzymim deficytem, który na rok 2023 wynosi 167 mln zł, bo to wiąże się również z prawie 70% podwyżkami w podatku od nieruchomości, a więc my wszyscy za to zapłacimy. Proponowaliśmy, aby inaczej skonstruować budżet. Prezydent wraz z PiS-em zafundowali mieszkańcom gigantyczne zadłużenie – wymieniał radny Marcin Pabierowski.

Dodatkowo teraz miasto jest w kiepskiej sytuacji, bo chcąc wykonać rozrywkowe inwestycje takie jak kąpielisko w Ochli nie zwróciło uwagi na inflację i waloryzację umów. Obwodnica południowa będzie droższa o kilkanaście milionów, Ochla tak samo, a do tego trzeba znaleźć kolejnych ok. 100 mln zł na wiadukt na al. Zjednoczenia.

Co roku zmniejsza się nakłady na drogi. W poprzednim roku było ponad 90 mln zł, a w tym to jedynie 64 mln zł. To, co najbardziej dotyka mieszkańców nie jest realizowane. Teraz jeszcze trzeba odbudować wiadukt. Gwarantuje, że zaraz prezydent będzie błagał wszystkich o dodatkowe środki – przewiduje radny Dariusz Legutowski.

Radni zastanawiają się gdzie rozchodzą się pieniądze w budżecie miasta. Inwestycje są nikłe, a środków nie ma. Na bezpieczeństwo publiczne wydajemy 18 mln zł, a sama obsługa długu to ponad 27 mln zł

Kredyty, które są planowane trzeba ostrożnie dzielić. Nie można pozwolić, aby został przejedzony. W nowym roku zadłużymy się na kolejne 160 mln zł, ale żadna z inwestycji, która powstanie nie spowoduje, że środki wrócą do budżetu miasta, a mało tego jeszcze będą generować koszty – zauważa radny Sławomir Kotylak.

Wiedząc, jak trudna jest sytuacja budżetu, klub PO nikłe środki chciał przeznaczyć na najpotrzebniejsze rzeczy zgłaszane od dawna, tym bardziej że ich koszt to raptem 1,5 mln zł. Niestety ich wnioski przepadły – wszystkie zostały odrzucone przez koalicję klubu prezydenckiego Zielona Razem i Prawa i Sprawiedliwości.

Później usłyszeliśmy od prezydenta, że te wnioski nie przeszły przez nas. To jest coś tak bezczelnego, tak chamskie kłamstwo, zwłaszcza że chwilę wcześniej dzielił się opłatkiem z radnymi – zauważa radny Janusz Rewers.

Zadłużenie miasta w 2023 roku urośnie do ponad 644 mln zł, to o 300 mln zł więcej niż na początku kadencji w 2018 roku.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
14.4 ° C
15.6 °
14.4 °
77 %
5.6kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
11 °
wt.
9 °
śr.
10 °
czw.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE