poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraBudżet pełen problemów? Znowu kontrowersyjna sesja

Budżet pełen problemów? Znowu kontrowersyjna sesja

Raz do roku przyjmowany jest najważniejszy dokument dla Zielonej Góry. W budżecie na rok 2023 zapisano do wydania ponad 1,3 mld zł. Mniej więcej 25% tych środków ma być przeznaczone na inwestycje. Opozycja nie zostawia na prezydencie suchej nitki. Ten, zamiast próbować się dogadywać i łączyć, zastanawiał się jak rozegrać radnych.

Prezentacja budżetu rozpoczęła się od wyświetlenia filmu „Wkręć się w Zieloną Górę”. Poznajemy w nim historię małego chłopca, który zwiedza nasze miasto, po drodze kolejne miejsca wskazują mu „bachusiki”. Musimy jednak przyznać, że produkcja była jak wyjęta z poprzedniej epoki. Gdyby nie zdjęcia z drona mielibyśmy wrażenie, że film powstawał w latach 90.

Film pokazuje, że chwali się Pan nie swoimi jednostkami. Wymienia Pan teatr, filharmonie, muzeum w Ochli, a są to jednostki Urzędu Marszałkowskiego. Szkoda, że nie pokazał Pan pięknego nowego szpitala – komentował radny Janusz Rewers z Platformy Obywatelskiej.

Jak się za chwilę dowiedzieliśmy film miał sprawić, że wszyscy nagle zrozumieją, że żyjemy we wspólnym mieście – Mam nadzieję, że pewne refleksje się pojawiły. Uważam, że Zielona Góra jest super. Często cudze chwalimy i swego nie znamy. Teraz po tym filmie będzie nam łatwiej rozmawiać ze sobą – mówił prezydent Janusz Kubicki.

Prezydent przy okazji dziękował posłom PiS Markowi Astowi i Jerzemu Materni za zaangażowanie przy pracach nad obwodnicą zachodnią i południową. Tłumaczył, że to budżet proinwestycyjny i szalenie trudny do zrealizowania. Wskazywał, że realia dzisiaj są inne niż rok temu, bo nikt nie przewidywał wojny na Ukrainie, albo tego, że trzeba będzie rozebrać wiadukt na al. Zjednoczenia. Zachwalał przy tym komunikację miejską wskazując, że za chwilę 80% autobusów będzie elektrycznych. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Faktycznie, jeżeli spojrzymy na budżet to inwestycja w komunikację miejską jest imponująca. Szacuje się ją na ponad 100 mln zł, aczkolwiek tutaj też można znaleźć kontrowersyjne rozwiązania, na które wskazywał radny Marcin Pabierowski. W szczególności uznał, że nie ma zrobionej analizy przepływu samochodów, a z komunikacji miejskiej korzysta jedynie kilkanaście procent zielonogórzan. Dodatkowo, zamiast wyprowadzać ruch z centrum, to buduje się tam parkingi wielopoziomowe.

Zadłużenie miasta to kolejny problem. W 2023 roku urośnie do ponad 644 mln zł, to prawie 160 mln zł więcej niż obecnie, a w porównaniu z początkiem kadencji (2018 r.) nasz dług wzrósł o 300 mln zł. Ostatnie raty miasto spłaci dopiero w 2047 roku – o ile nie będzie zaciągać kolejnych. To jest jednak prawdopodobne, bo zaraz rusza nowa perspektywa unijna i wypadałoby mieć środki na wkłady własne do projektów. Ta sprawa najbardziej zajmowała przedsiębiorcę i zarazem radnego Dariusza Legutowskiego.

Swoje wnioski zgodnie z prawem postanowili złożyć również radni Platformy Obywatelskiej. Oburzyło to prezydenta, jak i radnych z jego klubu i cichego koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości. Wzburzeni zwracali uwagę, że prace nad budżetem trwają miesiąc i poprawki powinny być złożone dużo wcześniej.

W poprzednich trzech budżetach zawsze składałem wnioski na komisjach i zawsze wydawano negatywne opinie bez procedowania i bez spojrzenia na to. Tak właśnie wygląda nasza perspektywa. Każdy radny ma prawo złożyć wniosek na sesji. To wszystko jest zgodne z prawem. Nigdy się nie zdarzyło, aby chociaż jeden wniosek Platformy Obywatelskiej został przyjęty – bronił się radny Sławomir Kotylak.

Radni złożyli łącznie dwanaście wniosków w trzech różnych wariantach. Zdarzało się już wcześniej, że propozycje były odrzucane z uwagi na błędne wskazanie środków na ich pokrycie. Tym razem opozycyjni radni odrobili lekcję i przygotowali kilka wersji. Zgłoszone zadania radnych PO to:

 • Budowa ścieżki rowerowej wraz z naprawą chodnika przy ul Świerkowej, Osiedle Leśne
 • Naprawa drogi wraz z budową miejsc parkingowych przy bloku mieszkalnym na ul. Juliusza Kossaka 4abcd
 • Budowa i przebudowa dróg wewnętrznych – ul. Domeyki w Jędrzychowie
 • Oczyszczenie i pogłębienie oraz wykonanie napowietrzenia stawu w Łężycy przy ul. Kościelnej
 • Budowa ciągu pieszego łączącego ulicę Krasnoludków z Kożuchowską na Osiedlu Bajkowym
 • Budowa drogi oraz montaż oświetlenia przy ul. Bocznej – dojazd do osiedla Boczna Enklawa
 • Opracowanie dokumentacji budowalnej dla realizacji zadania pn. Budowa Sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr. 1 ul Truskawkowa 12/ Chynów
 • Rewitalizacja zieleni, nasadzenia przy ul. Wyszyńskiego – pas zieleni między ulicami Słowacką a Węgierską
 • Przeprowadzenie remontów zabezpieczających budynek Zielonogórskiego Ośrodka Kultury przy ul. Festiwalowej 3 przed dalszą degradacją
 • Budowa w formie wyniesienia, przejścia dla pieszych na ul. Francuskiej na wysokości budynku przy ul. Krajlewskiej 22-24
 • Budowa parkingu i zagospodarowanie terenu wzdłuż ul. Szosa Kisielińska (północna część) na wysokości od skrzyżowania o ruchu okrężnym do budynków przy ul. Suwalskiej
 • Wykonanie dokumentacji przebudowy ul. Strumykowej od skrzyżowania z ul. Sulechowską do budynków Wojskowego Biura Emerytalnego

Radni dosyć szczegółowo opisali swoje wnioski. Część z nich jak np. przebudowa ulicy Domeyki były zgłaszane już w poprzednich latach przez mieszkańców. Odnosząc się do kwestii remontu ulic wewnętrznych radny Filip Gryko sugerował, że mieszkańcy nie zawsze chcą remontu, bo wtedy zwiększy się na nich ruch. Ta wypowiedź wywołała jedynie godne pożałowania uśmiechy wśród radnych PO.

Sposób pokrycia tych wniosków w budżecie krytykował Janusz Kubicki, który w rozbrajającej szczerości przyznał, że miasto nie zaplanowało wydatków na pokrycie VAT-u od energii elektrycznej w mieście. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Pozostali radni również mieli wątpliwości w kwestii budżetu. Tomasz Nesterowicz (Lewica) zauważył, że są elementy pozytywne jak komunikacja czy dofinansowanie CRS. Jego zdaniem spora część inwestycji to wydatki, które się nie zwrócą, a będą w przyszłości generować koszty. Radna Bożena Ronowicz (PiS) krytykowała budżet za brak środków w zieloną energię – Jest mnóstwo miejskich dachów, na których można zamontować energię odnawialną. Po raz kolejny zabrakło zabezpieczenia energetycznego miasta – wymieniała.

W czasie całej dyskusji mnóstwo było przytyków, wycieczek osobistych i krytykowania w szczególności ze strony radnego Roberta Górskiego czy Filipa Gryko. Ewidentnie nie wytrzymywali ciśnienia trudnej merytorycznie sesji i tej sytuacji nie zmieniła nawet przerwa na symboliczne łamanie się opłatkiem.

Prezydent, widząc determinację radnych PO uznał, że łatwo ich rozegra. Już po zakończeniu dyskusji w czasie gdy miał wydać opinię zaproponował, że wszystkie wnioski zostaną przyjęte, a finansowanie tych zadań będzie z paragrafu przeznaczonego na dotacje unijne. – Jeżeli marszałek Elżbieta Anna Polak odda nam pieniądze to znajdziemy kwotę 1,5 mln zł na te zadania – wyznał Kubicki.

Propozycja była kuriozalna pod każdym względem. Po pierwsze nikt nikomu nie ma co oddawać, po drugie paragraf na środki unijne to nie worek gdzie są pieniądze, tylko konkretne zadania, na które środki powinny być przeznaczone. Ostatnią rzeczą był błąd proceduralny. Prezydent nie może zmienić wniosku radnego po zakończeniu dyskusji co wykazywał radny Adam Urbański, jednocześnie obnażając brak wiedzy zarządu miasta – Nikt nie może zmienić mojego wniosku, który został złożony. A to, co robicie to ordynarna bezczelność – mówił.

Po chwili prezydent złożył wniosek o powrót do dyskusji, a przewodniczący z jego klubu bez refleksyjnie poddał to pod głosowanie. Zarówno radni Urbański i Nesterowicz apelowali, aby się powstrzymać, gdyż procedowanie w ten sposób może doprowadzić do uchylenia całego budżetu przez nadzór prawny wojewody. Prezydent nagle wycofał się ze swoich słów przyjęcia wniosków radnych, gdy Ci nalegali, aby ich propozycje były głosowane. Ostatecznie wszystkie zostały odrzucone. Po tej „szopce” w wykonaniu włodarza poddano pod głosowanie cały budżet, który został przyjęty 18 głosami za, 6 przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Najważniejsze zadania inwestycyjne w 2023 roku to:

 • Dokończenie budowy południowej obwodnicy miasta – ok. 30,5 mln zl
 • Budowa zachodniej obwodnicy miasta – ok. 760 tys. zł
 • Trasa Aglomeracyjna II Etap – 5 mln zł
 • Trzy projekty inwestycji w komunikację miejską – ok. 101 mln zł
 • Zagospodarowanie kąpieliska miejskiego w Ochli – 61 mln zł
 • Budowa wiaduktu na ul. Zjednoczenia – 5 mln zł
 • Budowa parkingu wielopoziomowego ul. Piaskowa – 12,5 mln zł
 • Przebudowa schroniska dla zwierząt – ok 4,8 mln zł
 • Budowa ścieżki rowerowej Otyń-Niedoradz-Zielona Góra – ok. 5 mln zł
 • Rozbudowa cmentarza – 1 mln zł
 • Rewitalizacja Parku Tysiąclecia – 13 mln zł

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.9 ° C
13.9 °
12.8 °
39 %
0.8kmh
67 %
pon.
25 °
wt.
25 °
śr.
28 °
czw.
31 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE