niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieNowa stawka za wywóz odpadów

Nowa stawka za wywóz odpadów

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej przyjęto nową stawkę za wywóz odpadów. Okazuje się, że ponownie zmieniany system na stawkę osobową, zamiast obowiązującej do tej pory „od wody”. Wszystko przez zmiany przepisów.

Dotychczas za wywóz nieczystości płaciliśmy 8,80 zł za 1 m3 zużytej wody. Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim 1,5 roku temu tłumaczył tę decyzję, chęcią uszczelnienia systemu. Prawdą jest, że pozwalało to na realne zweryfikowanie ilu mieszkańców tak naprawdę żyje w gminie. Wcześniej dane statystyczne nie pokrywały się z deklaracjami. Dlaczego teraz ma być inaczej?

– Zgodnie z nowelizacją przedmiotowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przez dodanie w art. 6o ust. 1a, gmina, w celu weryfikacji złożonych deklaracji może wykorzystać informacje i dane znajdujące się posiadaniu jej oraz swoich jednostek organizacyjnych – czytamy w komentarzu do nowelizacji. Oznacza to, że Urząd będzie mógł kontrolować inne dokumenty i sprawdzać ile osób mieszka w danej nieruchomości.

Zmiany w systemie „od wody”

To jednak niejedyny powód zmiany stawki. Prawo zmieniło się na tyle, że w systemie „od wody” maksymalną stawkę, jaką mogłaby zapłacić nieruchomość to 149,68 zł. W takim wypadku nieruchomości, gdzie mieszka dużo więcej osób płaciłaby jedynie tę stawkę, a za resztę musi dopłacić Urząd… czyli my wszyscy.

Ile zatem będzie wynosiła nowa opłata? 31 zł od osoby. Na tej kwocie raczej skorzystają osoby, które dzisiaj zużywały więcej wody, a co za tym idzie, gdzie mieszka trzy i więcej osób.

– Stawka 8,80 zł za 1m3 była nie do utrzymania z powodu większej ilości odpadów, zmianie cen w instalacji, do której je wywozimy, a także ze względu na ogólnopolskie podwyżki. Wystarczy zobaczyć, w jakich cenach są teraz paliwa, prąd czy gaz. Nie mówię już o inflacji i wzroście minimalnego wynagrodzenia – tłumaczy w rozmowie z nami Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Bartosz Zaborowicz.

Sprawdziliśmy jak wyglądają stawki w okolicy i jest bardzo podobnie. Na terenach ościennych gmin wiejskich kwota to 32 zł, w Gubinie zapłacimy 33 zł, Zielona Góra to stawka 29 zł, w Sulechowie 31,5 zł. Niezależnie od kwoty władze miejskie przewidują, że za wywóz odpadów zapłacimy blisko 6 mln zł, to wzrost w stosunku do wydatków w 2020 roku o blisko 2 mln zł.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
6.6 ° C
6.6 °
3.8 °
80 %
5.2kmh
100 %
niedz.
7 °
pon.
9 °
wt.
7 °
śr.
5 °
czw.
3 °

NAJPOPULARNIEJSZE