poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieOstatnie pożegnanie Jana Cebuli

Ostatnie pożegnanie Jana Cebuli

Jan Cebula był wybitnym lekarzem i cenionym specjalistą. Na jego pogrzebie pojawiła się kadra medyczna, służby mundurowe, myśliwi i dziesiątki osób, którym pomógł i którzy byli mu wdzięczni. Ostatni list syna Marka Cebuli do Ojca rozdzierał serce ze smutku.

Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie Odrzańskim. Mszę celebrował ksiądz proboszcz Zbigniew Samociak, ale wspierali go proboszczowie ks. Jerzy Krauze z Radnicy oraz ks. dr Andrzej Maciejewski z Osiecznicy. Wspominano trudne decyzje, które musiał podejmować dr Jan Cebula, aby często ratować ludzkie życie.

Jan Cebula urodził się w 1937 roku w Gorzycach niedaleko Wodzisławia Śląskiego. Maturę zdał w wieku 17 lat i dostał się na studia medyczne, będąc najmłodszym na roku. Akademię Medyczną ukończył we Wrocławiu i związał się z regionem krośnieńskim od 1964 roku. Był zatrudniony na różnych stanowiskach w szpitalu powiatowym w Gubinie i Krośnie, gdzie kolejno pełnił funkcję kierownika punktu krwiodawstwa, anestezjologa szpitala, kierownika powiatowej stacji pogotowia ratunkowego, a najbardziej znany był jako ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego, a funkcję tę pełnił przez blisko 40 lat.

Życie Jana Cebuli było wielobarwne jak najpiękniejszy witraż. Kawałki tego kolorowego szkła układały się przez lata w skomplikowaną kompozycję, której niezwykłość dostrzega się w pełnej krasie, niestety dopiero po śmierci. Pan Jan miał to szczęście, że ostatnie dni liczone w godzinach, minutach i sekundach mógł spędzić w domu w gronie najbliższych mu osób – mówił starosta krośnieńskie Grzegorz Garczyński, który pożegnał Jana Cebulę w imieniu samorządu oraz medykami szpitala powiatowego.

Blisko 40 lat na jednym oddziale przepracowała ze zmarłym, położna Ewa Klepczyńska.

Był człowiekiem niezwykle pracowitym i sumiennym. Świetny specjalista i mistrz dla młodych lekarzy i położnych. Praca pod jego przywództwem dawała poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Pracował w trudnych czasach, a mimo to jego wiedza i doświadczenie uratowało nie jedno życie ludzkie. Zawsze stał po stronie personelu, a każda rozmowa z nim była zakończona, życzliwą radą – wspominała pracownica szpitala.

Najbardziej przejmującym i emocjonalnym momentem pogrzebu było wystąpienie syna, burmistrza Marka Cebuli, który przeczytał fragmenty ostatniego listu do Ojca.

Chciałem dzisiaj słowami opowiedzieć jak żyłeś i czego dokonałeś, bo w mądrej książce wyczytałem, że jeżeli szukamy na te pytania odpowiedzi to powinniśmy sobie wyobrazić swój pogrzeb i pomyśleć ile ludzi na nim będzie i jak będą wspominać. Na krośnieńskim cmentarzu jest dzisiaj tłum ludzi. Wasza obecność, jest najlepszą opowieścią o życiu mojego taty. W każdym z was pozostawił jakiś ślad, wspomnienie. Musi być na tyle silne, że tutaj dzisiaj jesteście. Naturalne jest, że mama, siostra i ja spędziliśmy z tobą najwięcej czasu. Z mamą przeżyłeś ponad 60 lat w związku małżeńskim i tutaj kolejny raz przesunąłeś daleko granicę. Jesteś… byłeś nie do pokonania. (…) Pod informacją o twoim odejściu jedna z osób napisała „Był profesjonalistą swojego zawodu”- tak… to fakt. Kochałeś leczyć i przyjmować na świat kolejne pokolenia. Wszystko, za co się zabrałeś robiłeś z pasją i niesamowitym zaangażowaniem (…) Jeden twój przedmiot chciałbym zachować. Będzie to laska, którą się podpierałeś w ostatnich latach. Wiem, że zostawiłeś w niej swoją siłę dla nas wszystkich. Będę mógł się o nią oprzeć i mam pewność, że mnie podtrzymasz jak zawsze przez całe życie (…) przytoczę jeszcze jeden wpis: „Nie pytam Panie, dlaczego mi go zabrałeś, ale dziękuję, że mi go dałeś”. (…) Do zobaczenia tatku, odpoczywaj w pokoju. Twój syn Marek. Postscriptum: Nie odpisuj, wiem, że dotrzymasz każdego słowa jak zawsze… – zakończył Marek Cebula.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie umiarkowane
0.5 ° C
0.5 °
-3.2 °
93 %
2.1kmh
72 %
pon.
11 °
wt.
11 °
śr.
9 °
czw.
12 °
pt.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE