sobota, 23 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskiePolicja ostrzega! Uwaga na oszustów!

Policja ostrzega! Uwaga na oszustów!

Policjanci z Krosna Odrzańskiego ostrzegają przed oszustami, którzy czają się na portalach aukcyjnych.

Portale aukcyjne, to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez oszustów. Zakładają fałszywe strony internetowe oferujące sprzedaż określonego towaru, a także podszywają się pod potencjalnego kupca, gdzie wykorzystując niewiedzę i łatwowierność sprzedawcy, okradają go.

Tylko od początku roku, w wyniku działania oszustów mieszkańcy powiatu krośnieńskiego stracili łącznie ponad 10 tysięcy złotych.

– Internet, a w szczególności portale aukcyjne to miejsce bardzo chętnie wykorzystywane przez oszustów – mówi podkom. Justyna Kulka z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim. – Są oni bezwzględni w swoim działaniu i zrobią wszystko by potencjalna ofiara uwierzyła w przedstawioną historię. Zakładają fałszywe strony, gdzie wystawiają do sprzedaży towar, którego nie mają, a także podszywają się pod potencjalnych kupców gdzie wykorzystując niewiedzę i łatwowierność sprzedawcy, okradają go.

Co jest powodem, że zamiast zysku tracimy pieniądze?

 • Podstawowym błędem osób decydujących się na sprzedaż rzeczy przez internet, jest brak wiedzy na temat sposobów w jakich może odbyć się transakcja na danym portalu aukcyjnym i przyznawanie się do tego kupującemu.
 • Łatwowierność i brak ostrożności.
 • Korzystanie z formy płatności sugerowanej przez nieznajomego i wykonywanie poleceń wydawanych przez niego.
 • Wchodzenie w link niewiadomego pochodzenia, który przekierowuje na fałszywą stronę, na której musimy zalogować się do banku i podać kod weryfikacyjny. Wykonując wszystkie te czynności umożliwiamy dostęp do konta i wypłacenie z niego pieniędzy.

– Dlatego decydując się na sprzedaż internetową, przede wszystkim poznaj mechanizm jego działania, stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nigdy nie klikaj w otrzymanego linka – podkreśla J. Kulka.

Na utratę pieniędzy narażeni są także kupujący. Najczęściej do oszustwa dochodzi w sytuacji, gdy korzystamy z super okazji, dzięki której za bardzo dobrą cenę możemy kupić interesujący nas towar. Bardzo często to właśnie w takich przypadkach dochodzi do oszustwa. W dzisiejszych czasach założenie fałszywej strony internetowej nie stanowi żadnej trudności. Dlatego planując zakupy przez internet pamiętaj:

 • Zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych.
 • Logując się na konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych punktów do internetu.
 • Sprawdź dokładanie sprzedawcę, zwłaszcza gdy po praz pierwszy robisz u danego oferenta zakupy. Opinie na jego temat możesz znaleźć na forach internetowych oraz serwisach specjalizujących się w zbieraniu tego typu informacji.
 • Sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod którym możesz sprawdzić wiarygodność sklepu. Pamiętaj, że sklep internetowy musi poza numerem telefonu i adresu posiadać dane rejestracyjne, na przykład numery NIP i REGON.
 • Otrzymując ofertę e-mailem NIE KORZYSTAJ Z LINKÓW. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
 • Korzystaj z ofert sklepów, które oferują możliwość śledzenia statusu zamówienia.
 • Unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa.
 • Zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie.
 • Płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).
 • Nigdy nie udostępniaj swoich haseł.

Jeśli mimo dochowania ostrożności zostaniesz oszukany zgłoś ten fakt na Policję. Nie zapomnij wtedy zabrać dokumentacji związanej z transakcją:

 • Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę.
 • Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy.
 • Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, numer telefonu, adres.
 • Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
17 ° C
17.1 °
15.5 °
65 %
5.5kmh
100 %
sob.
18 °
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE