poniedziałek, 5 grudnia, 2022
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskiePostęp prac w Kościele św. Andrzeja

Postęp prac w Kościele św. Andrzeja

Remont w Kościele św. Andrzeja idzie pełną parą. Prace remontowe dokonywane są pod nadzorem Lubuskiej Konserwator Zabytków.

Zabytkowa świątynia została wzniesiona w latach 1825-1827 na ruinach poprzedniej budowli z XIII wieku. W ubiegłym roku zrealizowano w niej I etap prac konserwatorskich i restauratorskich przy historycznej stolarce okiennej i drzwiowej. Obecnie prowadzone są prace wewnątrz świątyni.

Prace remontowe są kontynuowane m.in. dzięki wsparciu finansowemu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Remont we wnętrzu świątyni obejmie ściany i sufit oraz posadzkę. Na podstawie badań konserwatorskich ustalono kolorystykę ścian w gamie jasnych zieleni, która zostanie przywrócona. Kolorystyka ta dominuje również na suficie, na którym odkryto pozostałości pierwotnego wystroju w formie ramowych podziałów tworzących rombowy układ, w który wpisane są motywy rozet. Dekorację wykonano z dużą starannością, wprowadzając refleksy światła na krawędziach malowanych listew, imitując wpadające od strony południowej do wnętrza światło. Dekoracja ta zachowana jest w nie najlepszym stanie lecz jej kompozycja pozostaje czytelna w znacznym zakresie. Ustalono, że dekoracja poddana zostanie pracom konserwatorsko-restauratorskim. – informuje Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
3.7 ° C
3.7 °
1.8 °
82 %
1.7kmh
100 %
pon.
4 °
wt.
4 °
śr.
2 °
czw.
3 °
pt.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE