wtorek, 28 marca, 2023
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieAKTUALIZACJA: Protest w Krośnie Odrz. Doszło do starć z Policją.

AKTUALIZACJA: Protest w Krośnie Odrz. Doszło do starć z Policją.

Do Krosna Odrzańskiego zjechali protestujący z organizacji No Border oraz grup wspierających z Poznania, Wrocławia oraz Niemiec. Protestujący domagali się lepszego traktowania uchodźców i otwarcia granic. Doszło do starć z Policją.

Z pierwszej części protestu relacjonowaliśmy dla Państwa na żywo na naszym profilu Wiadomości Krosno Odrzańskie. Protest przebiegał początkowo w sposób pokojowy. Zebrani skandowali hasła otwarcia granic i pomocy dla uchodźców. Grały bębny, a z głośników odbywały się przemowy w języku polskim i angielskim. (dalsza część artykułu pod filmem)

Następnie doszło do przemarszu sprzed głównego wejścia do Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wzdłuż muru, ulicą prostopadła do ul. Szosa Poznańska w kierunku Kamienia. Tam część protestujących odpaliła race. Policja podjęła decyzję o wypchnięciu protestujących na drogę wojewódzką nr 276 co spowodowało zablokowanie drogi z Krosna Odrzańskiego w kierunku na Świebodzin. (dalsza część artykułu pod filmem)

Protestujący mówią, że użyto przeciwko nim gazu. Kilka osób potrzebowało pomocy medycznej. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

fot. screen z relacji Joanny Liddane (twarze zamazane przez nasz serwis)

Co najmniej kilka osób zostało zatrzymanych. W pewnym momencie protestujący zostali zamknięci przez oddziały policji w klinczu na Szosie Poznańskiej. Wyciągano z tłumu pojedynczo najbardziej agresywnych, zdaniem Policji protestujących. Na miejscu razem ze służbami byli funkcjonariusze z Niemiec. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Jak czytamy na stronie No Border Team, protestujący domagali się:

– zaprzestania traktowania osób z doświadczeniem migracji jak przestępców;
– likwidacji ośrodków koncentracyjnych;
– przyjęcie przez Unię Europejską i Polskę wszystkich osób, które chcą pozostać na jej terytorium;
– wstrzymanie deportacji, ze szczególnym naciskiem na deportacje do krajów, gdzie ludzie narażeni są na utratę życia i zdrowia;
– wdrożenie programów umożliwiających adaptację w nowych krajach;
– wspólnego stworzenia nowej polityki i całkowitej zmiana systemu, który nie jest dostosowany do wyzwań obecnego świata, takich jak np. globalne ocieplenie i związane z nim konsekwencje;
– wstrzymania budowy muru na granicy polsko-białoruskiej, wymierzonego bezpośrednio w osoby migrujące oraz przynoszącego bezpowrotne zniszczenie Puszczy Białowieskiej. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

AKTUALIZACJA

Znamy już bilans dzisiejszych zamieszek i protestu w Krośnie Odrzańskim. Zatrzymanych zostało 12 osób (10 mężczyzn i 2 kobiety), jedna z osób zatrzymanych pochodzi z Niemiec. Wystawiono również 21 wniosków o ukaranie w związku z art. 65a Kodeksu Wykroczeń tj. niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej. Dotyczy to 16 Polaków i 5 Niemców.

Mamy również najnowszy komentarz podinspektor Marcina Maludy, Rzecznika Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim:


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie umiarkowane
0.9 ° C
0.9 °
-0.1 °
75 %
5.5kmh
81 %
wt.
6 °
śr.
6 °
czw.
18 °
pt.
13 °
sob.
9 °

NAJPOPULARNIEJSZE