wtorek, 5 marca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieRadni nie chcą likwidacji 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego

Radni nie chcą likwidacji 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego

Burmistrz oraz radni wystosowali apel do Ministerstwa Obrony Narodowej o nielikwidowanie 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim.

Jako pierwsi informowaliśmy o prawdopodobnej likwidacji 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim. Dotarliśmy od informacji, według których decyzja o zamknięciu krośnieńskiej jednostki wojskowej miała zapaść kilka miesięcy temu. Co stałoby się z pracownikami? Straciliby pracę lub zostali przeniesieni.

W zeszłym tygodniu, w czwartek – 8 kwietnia – miało miejsce nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej w Krośnie Odrzańskim. Podczas obrad radni przyjęli apel do Ministra Obrony Narodowej o zaniechanie zamiaru likwidacji 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim.

Oto jego treść:

„My, Radni Rady Miejskiej w Krośnie Odrzańskim oraz Burmistrz Krosna Odrzańskiego, wyrażamy głębokie zaniepokojenie w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami o zamiarze likwidacji 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim. Zdecydowanie sprzeciwiamy się ograniczeniom w funkcjonowaniu lub wręcz usunięciu z wojskowej mapy Polski, jednostki powstałej na podstawie decyzji MON Nr Z-105/Org./P1 z 9 grudnia 2010 roku oraz rozkazu Szefa Inspektoratu Wsparcia SZ Nr PF-19/Org. z 9 marca 2011 roku. Tego typu próby są dla nas tym bardziej niezrozumiałe, że ustawa o obronie Ojczyzny wyznacza nowe cele związane z obronnością kraju, gdzie szczególny nacisk kładzie się na modernizację wyposażenia Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności. 44 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Krośnie Odrzańskim jest filarem zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności (garnizony Krosno Odrzańskie, Sulechów, Zielona Góra). Jego likwidacja doprowadziłaby do obniżenia standardów i jakości działań, do których 44 WOG został powołany. Jednostka pełni także ważną rolę w kontekście funkcjonowania samorządu. Gmina Krosno Odrzańskie ściśle współpracuje z 44 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym w zakresie m.in. społecznym. Tworzenie społeczeństwa obywatelskiego odbywa się poprzez zwiększanie świadomości historycznej, czy też budowanie poczucia patriotyzmu. Jest to możliwe, gdy wspólnota lokalna odczuwa więź z mundurem, będącym symbolem tych wartości. Likwidacja jednostki wojskowej (44 WOG) jest zamachem na tę korelację. Krosno Odrzańskie, jako siedziba garnizonu, doświadczyło na przestrzeni ostatnich lat skutków decyzji związanych z modernizacją Polskiej Armii. Z wojskowej struktury zniknęły: 11 Pułk Zmechanizowany, 4. Batalion Medyczny, 4. Batalion Zaopatrzenia, 4. Batalion Remontowy oraz 4. Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego. W efekcie tych zmian wzrosło bezrobocie, a część kadry zawodowej służbowo opuściła garnizon, co nie pozostało bez wpływu na demografię oraz prestiż liczącego obecnie około 12 tys. mieszkańców powiatowego miasta. Trzeba zatem wziąć pod uwagę aspekt ludzki – dziesiątek rodzin, które poniosą konsekwencje takich decyzji. Są one bardzo ważnymi komórkami społecznymi tworzącymi krośnieński samorząd, od dekad związany z wojskowością. Wszelkie zmiany statusu jednostki będą rzutowały na ich przyszłość oraz podważały zaufanie do osób odpowiedzialnych za kształt Polskiej Armii. My, Radni Rady Miejskiej oraz Burmistrz Krosna Odrzańskiego zwracamy się do Ministra Obrony Narodowej o zaniechanie zamiaru likwidacji 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim i jednocześnie przesłanie nam wyczerpujących informacji nt. planów dotyczących ww. jednostki.”


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
3.8 ° C
3.8 °
3.8 °
78 %
3kmh
93 %
wt.
6 °
śr.
9 °
czw.
6 °
pt.
8 °
sob.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE