piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieWojskowy Oddział Gospodarczy w Krośnie do likwidacji?

Wojskowy Oddział Gospodarczy w Krośnie do likwidacji?

Według informacji, do których dotarliśmy 44 Wojskowy Oddział Gospodarczy przy ulicy Słubickiej w Krośnie Odrzańskim zostanie zlikwidowany!

Dotarliśmy do informacji, z których wynika, że 44 Wojskowy Oddział Gospodarczy przy ulicy Słubickiej w Krośnie Odrzańskim zostanie zlikwidowany. Jak się okazuje, decyzja miała zostać podjęta już kilka miesięcy temu. Informacja została przekazana pracownikom krośnieńskiego WOG, ale nie podano przyczyny takiej decyzji.

Z czym może się to wiązać? Z jednostki w ostatnim czasie odchodzili pracownicy. W przeciągu minionego roku mówimy o około 50 osobach. Wśród nich był zastępca komendanta.

Co oznacza zlikwidowanie 44 WOG w Krośnie Odrzańskim? Grupowe zwolnienia lub przeniesienia pozostałych pracowników. Słyszeliśmy jednak zapewnienia, że każdy zwolniony otrzyma odprawę o równowartości trzech pensji.

MON nabiera wody w usta

Oficjalnie nikt nie puszcza jednak pary z ust. Próbowaliśmy uzyskać informacje bezpośrednio w siedzibie WOG, jednak zostaliśmy odesłani do oddziału prasowego Ministerstwa Obrony Narodowej. Wysłaliśmy więc mail i zapytaliśmy w MON dlaczego podjęto taką decyzję i jak się ona ma do ustawy o obronie ojczyzny, która zakłada m.in. zwiększenie wojska do 250 tys. żołnierzy. Dopytywaliśmy się też co powstanie w miejscu 44 WOG w Krośnie Odrzańskim i pytaliśmy też o to, co się stanie z pracownikami. Oto jaką otrzymaliśmy odpowiedź:

„MON na bieżąco analizuje efektywność poszczególnych elementów terytorialnego systemu zaopatrywania oraz reaguje na rosnące potrzeby w zakresie realizacji zadań zabezpieczenia i wsparcia logistycznego jednostek wojskowych. Obecnie rozważane są różne warianty zmian organizacyjnych. Ich celem jest dostosowanie struktury do aktualnych potrzeb Sił Zbrojnych – napisali pracownicy Wydziału Prasowego Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.”

Śmiało można stwierdzić, że nie dowiedzieliśmy się nic. Nie zaprzeczono jednak, że decyzja o likwidacji WOG w Krośnie Odrzańskim zapadła. Można też wywnioskować, że to nie jedyna jednostka, którą może czekać taki los.

Z nieoficjalnych informacji wiemy, że tzw. Grupy Zabezpieczenia w Sulechowie, Krośnie Odrzańskim oraz Czerwieńsku mają pozostać bez zmian. Podobnie wygląda sytuacja z Warsztatami Technicznymi, Węzłem Teleinformatycznym i Kompanią Transportową.

Tak nie może być!

Na temat likwidacji 44 WOG w Krośnie Odrzańskim wypowiadają się lokalni włodarze.

– Jeżeli to się potwierdzi to skandaliczna decyzja – mówi starosta krośnieński, Grzegorz Garczyński. – Znam wielu pracowników WOGu w Krośnie Odrzanśkim, to fachowcy w swojej branży. Znam zakres działania jednostki. W zeszłym roku wspólnie świętowaliśmy jej 10 lecie. WOG to duży zakład pracy w Krośnie, w którym pracuje ponad 300 osób. Mam nadzieje, że Ministerstwo Obrony Narodowej ma jakieś rozwiązanie dla tych ludzi.

W podobnym tonie wypowiada się burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula:

„Krosno Odrzańskie na „wojskowej” mapie Polski jest bardzo ważnym punktem. Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek w dowództwie, w Warszawie czy jakimkolwiek innym miejscu, podjął taką decyzję. Byłoby to nie tylko zmniejszanie naszego potencjału wojskowego, ale także wywoływanie niepotrzebnego zamieszania i problemów chociażby setek rodzin pracowników 44. WOG – mówi burmistrz.”

Dotarliśmy też do byłych pracowników krośnieńskiej jednostki. Jeden z nich opowiada, że 44 WOG od dawna źle funkcjonował. – Ta jednostka borykała się z wieloma bolączkami i wiele z nich było ignorowanych – mówi Sebastian Kołosowski. – Mawia się, że ryba psuje się od głowy i coś jest w tym stwierdzeniu, bo pracując w tej jednostce, można było odnieść wrażenie, że nikt nie chce naprawiać tego co nie działa. Nikt nie słucha. Jak grochem o ścianę. Podejmowano zbyt dużo błędnych decyzji, zwłaszcza przez dowództwo jednostki. Trzymam kciuki, aby przyszłość tej jednostki kojarzyła się z żołnierzami z prawdziwego zdarzenia, którzy nie mają w zwyczaju marnowania ludzkiego kapitału oraz budżetu jednostki.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
23.5 ° C
23.8 °
23.3 °
42 %
4kmh
100 %
pt.
24 °
sob.
26 °
niedz.
27 °
pon.
26 °
wt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE