wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieRuszają kolejne prace związane z kościołem w Krośnie Odrzańskim

Ruszają kolejne prace związane z kościołem w Krośnie Odrzańskim

Dostosowanie wieży dla turystów, remont zabytkowych organów, droga procesyjna wokół kościoła w dolnej części Krosna Odrzańskiego. Ruszają kolejne zadania związane z projektem „Piastowskie dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej”.

W kwietniu 2021 roku Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim pozyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 15 mln zł na projekt pn. „Piastowskie dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej”. Oto zadania, jakie zawarto we wspomnianym projekcie:

Zamek Piastowski:

  • odbudowa zniszczonych skrzydeł Zamku (poza skrzydłem wschodnim, gdzie na początku roku przewrócił się mur)
  • remont zniszczonego bunkra z okresu II wojny światowej,
  • utworzenie Ogrodu Świętej Jadwigi Śląskiej.

Kościół Świętej Jadwigi Śląskiej:

  • modernizacja wieży kościoła dla potrzeb turystyki,
  • wykonanie zabezpieczenia przeciwwilgociowego kościoła,
  • remont nawierzchni przy kościele łącznie z odwodnieniem budynku,
  • restauracja organów firmy Sauer Walcker,
  • prace restauratorskie przy prospekcie organowym.

Szybko okazało się, że 15 mln zł to może być za mało, aby zrealizować te wszystkie inwestycje. Jednak krośnieński samorząd musi wykorzystać dotację i ma na to niewiele czasu, dlatego rusza z kolejnymi zadaniami.

– Ogłosiliśmy przetarg na roboty budowlane przy kościele św. Jadwigi Śląskiej i przygotowujemy się do rozpisania kolejnego – na odrestaurowanie zabytkowych organów – informuje burmistrz Marek Cebula.

Które z zadań zostanie zrealizowanych jako pierwsze. – Roboty budowlane przy kościele już trwają, tynki już zostały skute – mówi M. Cebula. – Mamy zatwierdzony projekt prac renowacyjnych. Najwcześniej będą wykonane nowe tynki w kościele, odwodnienie zabytku oraz droga procesyjna wokół świątyni.

W następnej kolejności zrealizowana mają zostać remont wieży kościoła i dostosowanie jej do zwiedzania przez turystów oraz odrestaurowanie zabytkowych organów Sauera.

Organy Sauera w Krośnie Odrzańskim. Fot. Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim

Te ostatnie zadanie zwykle trwa bardzo długo. Burmistrz przyznaje, że trudno byłoby się zmieścić z realizacją tej inwestycji w ciągu dwóch lat. Gmina jednak musi się rozliczyć z dofinansowania. Ustalono więc, że jesienią 2023 roku możliwe, że usłyszymy dźwięki wydobywające się z potężnego instrumentu w kościele św. Jadwigi Śląskiej.

Organy Sauera w Krośnie Odrzańskim. Fot. Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim

W międzyczasie są też planowane dalsze działania, dotyczące Zamku Piastowskiego. O nich opowiemy jednak w następnym artykule.

_______🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?e-mail: wiadomosci@smartpress.pl✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
5.5 ° C
6 °
5.5 °
84 %
7.1kmh
96 %
wt.
10 °
śr.
11 °
czw.
11 °
pt.
9 °
sob.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE