wtorek, 6 grudnia, 2022
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieTrzeba zabezpieczyć pozostałości wschodniej ściany Zamku Piastowskiego

Trzeba zabezpieczyć pozostałości wschodniej ściany Zamku Piastowskiego

Na początku roku zawaliła się wschodnia ściana Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim, choć nie cała. Gdy runęły mury, to poruszyły też konstrukcję pozostałych, jeszcze stojących ścian…

Na początku stycznia doszło do zawalenia się wschodniej ściany Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim. Ta część krośnieńskiego zabytku znajdowała się w najgorszym stanie. Mury wręcz wyginały się i nawet ich zabezpieczenie nie było możliwe, ponieważ gdyby ktoś tego spróbował, to… prawdopodobnie ściana padłaby wcześniej.

W ostatnich dniach odbył się szereg spotkań, zbadano miejsce katastrofy budowlanej i planowane są dalsze ruchy w sprawie zabytku. – Uzgadniamy plan prac konserwatorskich oraz pracujemy nad zabezpieczeniem pozostałości po wschodniej ścianie zamku – informuje burmistrz Marek Cebula.

4 stycznia przeprowadzona została kontrola zabytku, w której brali udział przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Ten ostatni zwrócił uwagę na to, że istnieje zagrożenie istnieje zagrożenie zawalenia się również ściany zachodniej tego skrzydła (od strony dziedzińca), ponieważ po zawaleniu się muru została ona osłabiona oraz odsłonięta i poddana jest na działanie warunków zewnętrznych np. wiatru.

Runęła wschodnia ściana Zamku Piastowskiego. Fot. Urząd Miasta Krosno Odrzańskie

– Zamek książęcy w Krośnie Odrzański, ze względu na wysokie wartości zabytkowe,
wymaga zabezpieczenia, konserwacji i odbudowy – podkreśla Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, dr Barbara Bielinis-Kopeć. – Konieczna jest kontynuacja podjętych przed laty prac remontowych i doprowadzenie cennego zabytku do dobrego stanu technicznego.

Burmistrz Marek Cebula podkreśla, że konieczne będzie wystąpienie w trybie awaryjnym po środki do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które są potrzebne do zabezpieczenia Zamku Piastowskiego. – Do tej pory zabytek był odnawiany głównie ze środków ministerstwa, ale przy silnym współudziale mieszkańców, ponieważ wkład własny zawsze pochodził z gminy Krosno Odrzańskie – podkreśla burmistrz Cebula. – Nawet do ostatniego projektu, na który pozyskaliśmy finansowanie musimy wyłożyć ze swojej kieszeni 7 mln zł, a po aktualizacji kosztorysów ta kwota może być dwa razy wyższa.

Burmistrz Krosna Odrzańskiego dodaje, że gminie udało się zdobyć dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, dokładniej z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dofinansowanie ma zostać przeznaczone na ratowanie Zamku Piastowskiego.

Warto przypomnieć, że Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim od lat stara się pozyskać środki na remont i odnowienie miejscowego zabytku. W ostatnich latach przygotował wiele wniosków, ale dopiero w zeszłym roku uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 15 mln zł na projekt „Piastowskie dziedzictwo św. J. Śląskiej”, który obejmuje nie tylko remont Zamku Piastowskiego, ale również m.in. prac renowacyjnych kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej. A na uratowanie samej warowni potrzeba szacunkowo od 40 do nawet 50 mln zł!


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
2 ° C
2.1 °
1 °
97 %
3.2kmh
100 %
wt.
2 °
śr.
3 °
czw.
3 °
pt.
1 °
sob.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE