czwartek, 30 marca, 2023
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieUroczystości 3 Maja w Krośnie

Uroczystości 3 Maja w Krośnie [ZDJĘCIA]

Tradycyjnie już władze miejskie wraz z Garnizonem Krosno Odrzańskie organizowali uroczystości patriotyczne z okazji 231. rocznicy, uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Główne obchody miały miejsce na placu św. Jadwigi Śląskiej, zaraz po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.

– Jeszcze 2 lata temu byliśmy przekonani, że ludzkości nic nie grozi, że panujemy nad światem chorób, a jednak pandemia koronawirusa pochłonęła miliony ofiar i jest zaliczana do dziesięciu najstraszniejszych w historii ludzkości. Jeszcze 69 dni temu byliśmy przekonani, że w Europie nie wybuchnie wojna – 24 lutego świat się zmienił, sytuacja geopolityczna nie jest już taka sama – mówił w przemówieniu burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula.

Przemówienie włodarza było próbą jednoczenia narodu i tym czymś, co powinno nas scalić jest wolność. Synonimem słowa wolność jest z kolei samorząd. Burmistrz apelował, aby podążać drogą otwartości i zrozumienia. Zaznaczył również, że jest Polakiem, ale i Europejczykiem i te dwie kwestie się nie wykluczają. W dzisiejszych czasach przynależność do Unii Europejskiej jest niezwykle ważna. Zacytował również fragment Konstytucji 3 Maja mówiący o trójpodziale władzy, który miał być na zawsze.

– Na zawsze? Nic nie jest nam dane raz na zawsze … o każdą wartość trzeba dbać, a kiedy trzeba, również jej bronić. Chcemy budzić się w wolnym kraju, w którym szanowana jest praworządność, chcemy żyć w gminach, które dają możliwość rozwoju, chcemy mieć możliwość samostanowienia, podejmowania własnych decyzji – i jeżeli bliskie są nam słowa „wolność kocham i rozumiem wolności oddać nie umiem”, zadbajmy wszyscy o to, by jej nie stracić – skończył burmistrz Cebula.

W obchodach udział wziął również Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław MaciuszonekPo czasie pandemii i pięknej pogodzie możemy w końcu świętować. Nie zapominajmy jednak o Konstytucji i wolności. To właśnie tutaj w Krośnie Odrzańskim zastałem wolność. Ubolewam jednak jak bardzo dzisiaj jesteśmy podzieleni. Komuś zależy, aby nas podzielić. Jaka jest siła jedności pokazuje nam dzisiaj naród ukraiński. Pamiętajmy, że Ukraińcy, walcząc o swoją wolność, walczą również o naszą – mówił samorządowiec.

Stałym elementem każdej uroczystości jest odmówienie apelu poległych oraz salwa honorowa. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Powrotu Środkowego Nadodrza do Macierzy”.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
7.1 ° C
8.2 °
5.8 °
87 %
3kmh
100 %
czw.
14 °
pt.
12 °
sob.
8 °
niedz.
8 °
pon.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE