piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieWielka zbiórka dla Ukrainy w Krośnie. Mieszkańcy pokazali serce

Wielka zbiórka dla Ukrainy w Krośnie. Mieszkańcy pokazali serce

W sobotę – 26 lutego – w Krośnie Odrzańskim odbyła się wielka zbiórka darów dla mieszkańców Ukrainy, których kraj pogrążony jest w wojnie.

Krośnieński urząd wraz ze starostwem powiatowym w Krośnie Odrzańskim zorganizował zbiórkę dla mieszkańców walczącej Ukrainy. Dary były zbierane w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Pułaskiego. Tych zebrano mnóstwo. Krośnianie pokazali, że mają wielkie serce do pomagania.

– Mamy zawaloną szatnie po sufit – przyznaje burmistrz Marek Cebula. – Teraz musimy to wszystko skatalogować, poskładać na palety. Potrzebujemy teraz właśnie palet oraz folię typu stretch.

Zbiórki są organizowane również w szkołach, przedszkolach i innych jednostkach, ale ma to trafić do gminy. A potem? – Będziemy to dostarczać albo do magazynu powiatu krośnieńskiego, który jest przy siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, albo pojedzie to bezpośrednio, przez wojewodę lubuskiego, do magazynu w Skwierzynie – informuje M. Cebula.

Wciąż można donosić dary dla Ukrainy do Hali Sportowo-Widowiskowej w Krośnie Odrzańskim. Punkt jest czynny codziennie od godz. 16.00 do 19.00. Burmistrz zastrzega jednak, aby pomagać z głową.

– Pomoc musi być skoordynowana. Nie chcemy, aby więcej rzeczy trafiało na granicę i tam leżało, bo jednak nie są tam potrzebne – mówi M. Cebula. – Przestrzegam, aby w pierwszych dniach wojny nie próbować na szybko rozwiązywać wszystkich problemów. Oczywiście, cieszy taka postawa naszych mieszkańców oraz Polaków ogólnie. Np. należy podkreślić, że obywatele Ukrainy, którzy zostali przyjęci prywatnie przez Polaków do siebie, są objęci tylko ubezpieczeniem społecznym, ale nie będzie dla nich refundowane wyżywienie czy koszty utrzymania.

– Innym, ważnym elementem jest status uchodźcy. Jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, to taki status mają osoby, które przekroczyły granicę od 24 lutego i później. Jeśli pojawiła się wcześniej na terenie Polski, to według przepisów międzynarodowych – nie jest uchodźcą. To bardzo ważne pod ubiegania się o ewentualne świadczenia na terenie Polski – informuje burmistrz Cebula.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie umiarkowane
11.5 ° C
11.6 °
11 °
63 %
0.6kmh
52 %
pt.
20 °
sob.
25 °
niedz.
25 °
pon.
26 °
wt.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE