wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieWnioski po katastrofie w Odrze

Wnioski po katastrofie w Odrze

W piątek na Zamku Piastowskim członkowie komisji senackich rozmawiali o katastrofie na Odrze. Odwiedzili także stanicę Społecznej Straży Rybackiej powiatu krośnieńskiego oraz przystań nad Odrą.

Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego przedstawił raport z katastrofy na Odrze. – 6 sierpnia pojawiły się pierwsze śnięte ryby. Wiedzieliśmy, że w górnym biegu rzeki zaczyna coś się dziać. Staraliśmy się, żeby poradzić sobie na tym odcinku Odry. Po jakimś czasie stwierdzono, że katastrofę spowodowały toksyny. Do dziś jednak nie wiadomo, skąd te toksyny. Zgodzono się co do jednego, że były to toksyny ze złotych alg. Na pewno substancje niebezpieczne nie mogły być spowodowane tylko przez bytowanie ludzi, ale poprzez ścieki przemysłowe – powiedział burmistrz.

– W samym powiecie krośnieńskim wyłowiliśmy ponad 16 ton martwych ryb. W województwie lubuskim było to około 30 ton – podsumował Marek Cebula.

Mirosław Kamiński, prezes zielonogórskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego pokazał dane, ile ryb wyłowiono na ponad 700 kilometrach rzeki: – Łącznie zanotowano 250 ton śniętych ryb.

„Biała Księga Polskich Rzek”: przepisy o ochronie wód są nieprecyzyjne i nieprzestrzegane

Maria Włoskowicz z Fundacji Frank Bold przedstawiła podsumowanie wniosków z „Białej Księgi Polskich Rzek”. Raport został wydany przy współpracy pięciu organizacji pozarządowych.

Przedstawicielka Fundacji Frank Bold wskazała wady polskiego prawa w zakresie ochrony wód: – Przeanalizowaliśmy prawo wodne i to, jak wygląda sprawa zgód wodnoprawnych.

– Ustawa wymienia dwa rodzaje przeglądów pozwoleń wodnoprawnych, nie ma jednak wytycznych, jak go przeprowadzać, co sprawia, że jest to bezproduktywne – uważa Maria Włoskowicz. Brakuje również skutecznej kontroli wykonania pozwoleń wodnoprawnych oraz odpowiedniego systemu zarządzania kryzysowego.

Wody Polskie chcą wzmocnić kontrolę rzek

Anna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Usług Wodnych w Państwowym Gospodarstwie Wodnym „Wody Polskie” podkreśliła, że zamiarem utworzenia inspekcji wodnej jest wzmocnienie funkcji kontrolnych. – Pakiet nowych możliwości organizacyjnych pozwalają takim inspektorom korzystać z uprawnień zbliżonych w pewnym stopniu do tych, które ma policja. Będą mogły np. wejść na określony teren i pobrać próbkę, bez konieczności zawiadomienia właściciela terenu.

💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
23.7 ° C
23.7 °
20.4 °
64 %
2.2kmh
100 %
wt.
27 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
29 °
sob.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE