piątek, 9 grudnia, 2022
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieZapowiadanego „Armagedonu” nie będzie

Zapowiadanego „Armagedonu” nie będzie

„Nadawanie numerów PESEL” – to hasło od kilku dni elektryzuje wszystkie urzędy w Polsce. W miastach, gdzie jest najwięcej wysiedleńców z Ukrainy, przed punktami obsługi ustawiają się długie kolejki. Jak sytuacja wygląda w Krośnie Odrzańskim? Sprawdzamy.

– W środę, czyli w pierwszym dniu nadawania numerów PESEL zarejestrowaliśmy dwanaście osób. W kolejnych dniach liczba ta wzrośnie do piętnastu, siedemnastu obywateli Ukrainy – mówi Mirosław Kossowski, Naczelnik Wydziału Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta w Krośnie Odrzańskim.

Przygotowania trwały kilka dni. W magistracie powołano specjalną grupę zarządzania kryzysowego, która jest odpowiedzialna za działania podejmowane w związku z napływem wysiedleńców. Dla ograniczenia czasu wyczekiwania, wprowadzono dwuetapowe rozwiązanie. W jednym z pomieszczeń urzędu, przy pomocy tłumacza, obywatele Ukrainy wypełniają wnioski. Po ich sprawdzeniu, w drugim etapie, trafiają do pokoju, gdzie urzędnik nadaje PESEL.

– Naszym celem było zorganizowanie pracy Wydziału tak, by bezproblemowo wykonywane były także pozostałe zadania. Przemyślane rozwiązania, pełna gotowość urzędników, pomoc tłumacza i wolontariuszy przyniosły oczekiwany efekt, rejestracja idzie sprawnie – zaznacza Burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

PESEL – jest nadawany zarówno dorosłym, jak i dzieciom – uprawnia do korzystania z różnego rodzaju świadczeń: zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. Umożliwi też podjęcie pracy czy założenie działalności gospodarczej.

Czas na złożenie wniosku o nadanie nr PESEL wynosi 60 dni od momentu wjazdu na teren RP. Osobiście przy składaniu wniosku musi stawić się każda osoba, która ukończyła 12 lat. Konieczne będzie również przybycie z młodszym dzieckiem, jednak tylko wtedy, gdy jego opiekun nie posiada dokumentu tożsamości dziecka.

Ważne jest, aby wnioskodawca posiadał przy sobie telefon (smartfon) z możliwością odbierania wiadomości e-mail w celu aktywowania profilu zaufanego.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie umiarkowane
0.9 ° C
0.9 °
-0.2 °
92 %
2kmh
74 %
sob.
1 °
niedz.
-2 °
pon.
-0 °
wt.
-1 °
śr.
-5 °

NAJPOPULARNIEJSZE