czwartek, 7 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraPacjentów z COVID-19 przejmie szpital w Torzymiu

Pacjentów z COVID-19 przejmie szpital w Torzymiu

Ta decyzja była już zapowiadana od kilku tygodni. Lada moment Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze przestanie być Szpitalem Tymczasowym. Jego zadania przejmie Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu.

Na ten cel zostanie przeznaczony budynek, który od kilku lat jest modernizowany przez zarząd szpitala. Teraz Zarząd Województwa postanowił przeznaczyć 10 mln zł na dokończenie realizacji inwestycji i dostosowanie wszystkich pomieszczeń do standardów szpitala covidowego.

Inwestycja w szpitalu w Torzymiu zakłada utworzenie 70 łóżek obserwacyjno-zakaźnych w nieużytkowanym obecnie budynku nr 2 wraz z wykonaniem niezbędnej infrastruktury towarzyszącej, w tym m.in.: zbiornika przeciwpożarowego, zbiornika na ciekły tlen medyczny, przebudowę drogi i utwardzeniem terenu na potrzeby dojazdu samochodów ciężarowych i cysterny z tlenem. W ramach modernizacji obiektu planuje się ukończenie robót budowlanych wszystkich branż oraz budowę dźwigu szpitalnego oraz zakup pierwszego wyposażenia i sprzętu medycznego. Przeprowadzenie inwestycji wymaga zaktualizowania dokumentacji projektowej wraz z dokumentacją kosztorysową i specyfikacją techniczną wykonania robót (w tym projektu aranżacji wnętrz) oraz objęcia realizowanej inwestycji nadzorem inwestorskim.

– Te działania, które podejmujemy wspólnie z zarządem województwa mają na celu profilaktykę, także na poziomie zarządzania jednostkami ochrony zdrowia. Wiemy, że w przypadku covidu może być różnie. Także w kontekście przyjazdu tak wielu osób z Ukrainy, gdzie poziom zaszczepienia nie był zbyt wysoki, więc pacjentów covidowych także w naszym regionie może być więcej – mówiła prezes zarząd szpitala w Torzymiu Katarzyna Lebiotkowska

Zadanie ma wsparcie również koalicji rządzącej. Na konferencji prasowej obecna była zarówno przewodnicząca sejmikowej Komisji, Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Anna Chinalska, ale również radni Sławomir Kowal i Wacław Maciuszonek.

– W tegorocznym budżecie na ochronę zdrowia zapisaliśmy rekordową kwotę 72 mln zł, a teraz jeszcze ją powiększamy. Czyli w sumie na ochronę zdrowia przeznaczymy ponad 80 mln zł. Dziś mówimy o kolejnej inwestycji wyprzedzającej. Cały czas widzimy potrzebę takich inwestycji, które mają przygotować nasze jednostki na przyszłość – mówiła Chinalska.

Jak informowała marszałek Elżbieta Anna Polak najprawdopodobniej od 1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia nie będzie już wypłacanych dodatków covidowych i nie będzie finansował szpitali covidowych. Na tym etapie prawdopodobnie przywrócimy działalność Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. – Wiemy jednak, że choroba nie zniknie, więc przygotowujemy się już teraz na kolejne fale, gdyż zakażeń cały czas jest całkiem sporo.

17 marca 2022 r. w Polsce wykryto 12 274 zakażeń COVID-19 i zmarło blisko 200 osób. W województwie mamy z kolei 495 zakażeń.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
1.9 ° C
2.2 °
-2.6 °
45 %
1.4kmh
100 %
czw.
2 °
pt.
-0 °
sob.
2 °
niedz.
5 °
pon.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE