poniedziałek, 29 maja, 2023
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieZawaliła się ściana Zamku Piastowskiego

Zawaliła się ściana Zamku Piastowskiego

We wtorek – 4 stycznia – zawaliła się wschodnia ściana Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim. Było to skrzydło, które znajdowało się w najgorszym stanie i w końcu nie wytrzymało.

Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim od lat stara się pozyskać środki na remont i odnowienie miejscowego zabytku. W ostatnich latach przygotował wiele wniosków, ale dopiero w zeszłym roku uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 15 mln zł na projekt „Piastowskie dziedzictwo św. J. Śląskiej”, który obejmuje nie tylko remont Zamku Piastowskiego, ale również m.in. prac renowacyjnych kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej. A na uratowanie samej warowni potrzeba szacunkowo od 40 do nawet 50 mln zł!

Zawaliła się wschodnia ściana Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim. Fot. Marek Cebula FB

– „Mam wrażenie, że dźwięk ostatniego dzwonka już wybrzmiał… Jako Gmina Krosno Odrzańskie z nadzieją spoglądamy na POLSKI ŁAD – złożyliśmy wniosek, by ocalić od zapomnienia… Zaktualizowane kosztorysy nie pozostawiają złudzeń, potrzebne są ogromne środki finansowe… – napisał na swoim profilu na Facebooku burmistrz Marek Cebula

– „Zewnętrzna ściana wschodnia runęła… Dlatego od wielu lat staraliśmy się, jako samorząd, o dofinansowanie odbudowy, ale… Warszawa jest daleko od Krosna Odrzańskiego… Na POLSKI ŁAD nie zasłużył Zamek Piastów Śląskich…” – dodaje M. Cebula.

W sprawę chce zaangażować się poseł na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Kurzępa, który napisał w komentarzu pod postem burmistrza Cebuli, że próbuje się umówić na spotkanie.

– „Starałem się ustalić spotkanie z Panem Burmistrzem w tej sprawie, jak i rozmowy na temat priorytetów w ramach kolejnej edycji #PolskiŁad dla Krosna Odrzańskiego. Póki co, z uwagi na napięty grafik Pana Burmistrza, Sekretariat UM wygasił moją dynamikę, odraczając spotkanie na inny termin. Wobec czego anonsuję, że pojawię się 10.01.2021 o g. 14.00 u Pana Burmistrza” (pisownia oryginalna) – napisał poseł Kurzępa.

Burmistrz Cebula odpowiedział, że był na zgłoszeniu katastrofy budowlanej i jest do dyspozycji posła. 4 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli gminy Krosno Odrzańskie, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i inspektoratu budowlanego.

Czekamy na nowe informacje w sprawie ratowania krośnieńskiego zabytku.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie małe
17 ° C
17.7 °
13.8 °
51 %
2.8kmh
32 %
pon.
21 °
wt.
22 °
śr.
24 °
czw.
25 °
pt.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE