piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraLubuskie obwodnice zagrożone?

Lubuskie obwodnice zagrożone?

Taką opinię wygłosił w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej Władysław Dajczak Wojewoda Lubuski sugerując, że Zarząd Województwa nie dołoży pieniędzy na obwodnicę Drezdenka i Nowej Soli. Dzisiaj doczekaliśmy się odpowiedzi ze strony władz województwa.

– Wystąpiliśmy 20 maja do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie dofinansowania budowy obwodnicy Drezdenka (III i IV etap) oraz obwodnicy Nowej Soli. Te zadania są wpisane do wojewódzkiego programu, gdyż działamy strategicznie. Pod koniec roku uzyskaliśmy odpowiedź, która nie spełnia naszych oczekiwań. Zgodnie z kryteriami mogliśmy otrzymać do 80% dofinansowania. Zaplanowaliśmy wkład własny w budżecie. Jesteśmy wśród województw, które dostały najmniejsze dofinansowanie w Polsce. – odpowiedziała Marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy, że chodzi o wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Województwo złożyło trzy wnioski i jak informowała na konferencji prasowej włodarz regionu w grę wchodziło właśnie o wsparcie na poziomie 80%. Ostatecznie województwo lubuskie otrzymało jedynie 50% i była to jedno z najmniejszych dofinansowań.

Marszałek odniosła się również do przypisywania sobie zasług za obwodnicę zachodnią Zielonej Góry przez prezydenta Janusz Kubicki.

– Jeżeli chodzi o sfinansowanie nowego układu komunikacyjnego dorzecza Odry to pragnę przypomnieć, że to zadanie Zarządu Województwa, a nie Prezydenta Zielonej Góry. Pan Kubicki wskazał, że otrzymał 358 mln zł i chciałabym zapytać, czy nie wie, a może celowo wprowadza w błąd, że to nie miasto Zielona Góra jest beneficjentem tych pieniędzy – mówiła Polak.

Faktycznie to Zarząd Województwa dyskutował na temat uzyskania dofinansowania w wysokości 78 mln zł. Włodarz odniosła się też do pisma, które uzyskał Prezydent Kubicki z Ministerstwa Obrony Narodowej, a które jest jedynie informacją, że najwcześniej w 2025 roku jest możliwe dofinansowanie tego zadania.

Członek zarządu Marcin Jabłoński zauważa z kolei, że w sprawie dofinansowań z RFRD wnioski były dobrze złożone, a wszystkie dokumenty były na bieżąco aktualizowane ze wszystkimi dokumentami strategicznymi. Ile miał wynieść wkład własny województwa?

– Przy inwestycji 220 mln zł obiecaliśmy wkład własny w wysokości ponad 40 mln zł. Prezydent Nowej Soli zadeklarował część dofinansowania tak samo jak burmistrz Drezdenka. Nie spodziewaliśmy się jednak, że zostanie nam zaproponowane jedynie 50% dofinansowanie co oznacza, że będziemy musieli zwiększyć wkład o kolejne 65 mln zł. – mówi Marcin Jabłoński Zarząd Województwa Lubuskiego PO RP.

Okazuje się, jednak, że brak odpowiedniego montażu finansowego może wpłynąć na dalsze realizowanie tych zadań. Parlamentarzyści sugerują, aby zamiast organizować konferencje prasowe, po prostu poprowadzić dialog.

– W odróżnieniu od rządu, zarząd województwa nie boi się dyskutować z mieszkańcami o ich sprawach i ustalać z nimi priorytetów. Niepokoi nas postawa Wojewody Lubuskiego i narzucił taki standard, bo chyba łatwiej byłoby spotkać się z Marszałek Polak czy Jabłońskim. Tutaj Pan Dajczak ucieka się do bezrefleksyjnej i płytkiej retoryki. Przygotowując te zadania inwestycyjne zarząd województwa liczył na wsparcie wojewody. Niestety pan wojewoda, jeśli chodzi o jego aktywność w stolicy, jest szalenie potulny, grzeczny. Nie słyszałem, żeby jakąkolwiek konferencję, z jakimkolwiek ministrem na temat, chociażby takowych problemów zorganizował. Gdzie będzie wprost, twardo i merytorycznie zabiegał o sprawy lubuskie. Apeluję o więcej odwagi i twardej męskiej postawy w Warszawie – mówił Waldemar Sługocki – Poseł RP.

Czy to wszystko oznacza, że obwodnice są zagrożone? I tak i nie. Włodarze województwa jasno wskazują, że są gotowi do rozmowy w sprawie montażu finansowego. W najbliższych dniach będą rozmawiać z samorządowcami o dofinansowaniu tych zadań. Jednak jak wspominała Marszałek Polak jeżeli zabraknie pieniędzy to któreś może wypaść z planów inwestycyjnych.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl Pokaż mniej

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
24.2 ° C
24.5 °
21.4 °
33 %
4.1kmh
99 %
pt.
24 °
sob.
24 °
niedz.
25 °
pon.
25 °
wt.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE