poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraLubuscy studenci – ilu ich jest i jakie kierunki wybierają?

Lubuscy studenci – ilu ich jest i jakie kierunki wybierają?

Z okazji piątkowego Międzynarodowego Dnia Studenta Urząd Statystyczny w Zielonej Górze opublikował dane na temat studentów w województwie lubuskim. Z raportu wynika, że w poprzednim roku akademickim mieliśmy w sumie ponad 11 tysięcy studentów i studentek.

17 listopada to od wielu lat święto osób studiujących. Międzynarodowy Dzień Studenta powstał z inicjatywy Europejskiego Forum Studentów i obchodzony jest na pamiątkę tragicznych wydarzeń 1939 roku w Czechosłowacji. Od 2004 roku święto przyjęło się w krajach Unii Europejskiej.

Polscy studenci także obchodzą swoje święto. Na wielu uczelniach z tej okazji organizowane są konferencje czy zabawy dla studentów. Nie inaczej było w tym roku w Zielonej Górze (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ).

Z okazji Międzynarodowego Dzień Studenta Urząd Statystyczny w Zielonej Górze sporządził raport dotyczący studentów w województwie lubuskim. Dane pochodzą z poprzedniego roku akademickiego, czyli 2022/2023. Wynika z nich, że w województwie lubuskim było w sumie 11,3 tysiąca studentów. 4900 z nich to mężczyźni, a 6400 to kobiety. Studenci stacjonarni stanowili większość ogółu osób studiujących – było ich w sumie 7100. Tutaj też przeważały studentki (4 tysiące).

(Dalsza część artykułu pod zdjęciem.)

Fragment infografiki Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze.

Najwięcej osób studiowało o na kierunkach z grupy biznes, administracja, prawo (20,6%). Kolejnymi popularnymi kierunkami były te z grupy technika, przemysł, budownictwo – 15,9% studentów wybierało właśnie je. Kierunki z grupy nauki społeczne, dziennikarstwo, informacja studiowało 12,7% studentów. Poza podium znalazły się kierunki z grupy zdrowie i opieka społeczna (11,5%) i z grupy nauki humanistyczne i sztuka (9,7%).

W raporcie uwzględniono także udział ludności w wieku 25-34 lata z wykształceniem wyższym w populacji wybranych krajów. W Polsce ten udział w 2022 roku wynosił od 40,1% do 50%. Na równo z m.in. Islandią, Finlandią, Danią, Portugalią czy Grecją.

Pełny raport znajdziecie TUTAJ.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.9 ° C
13.9 °
12.8 °
39 %
0.8kmh
67 %
pon.
25 °
wt.
25 °
śr.
28 °
czw.
31 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE